V obci Družstevná pri Hornáde, osem kilometrov od Košíc, jeden z rómskych voličov prišiel do volebnej miestnosti s lístkom, na ktorom mal napísané volebné čísla kandidáta na starostu aj kandidátov na obecných poslancov.

Prípad vyšetruje polícia. Troch členov komisie pre druhý volebný okrsok, ktorú tvorí časť obce Tepličany, preto vypovedali ešte pred zatvorením volebných miestností na obvodnom policajnom oddelení v Kysaku. Zároveň tam podali trestné oznámenie. „Prišiel do miestnosti a povedal, že on už má lístok do volebnej urny, a preto nepotrebuje hlasovací. Bolo na ňom číslo kandidáta na starostu aj čísla deviatich kandidátov na poslancov,“ povedala denníku KOŠICE:DNES zapisovateľka miestnej volebnej komisie Zuzana Tresová.

Zvážali ich autami

Komisia privolala policajnú hliadku, ktorá Róma na mieste vypočula. Okrem neho mali na základe rovnakej inštruktáže voliť aj ďalší obyvatelia miestnej rómskej osady. Podľa Tresovej aj obyvateľky obce, ktorá počas volebnej noci telefonovala denníku KOŠICE:DNES, Rómov do volebnej miestnosti v kultúrnom dome zvážali osobnými autami. „Autá boli plné a niekoľkokrát sa otočili,“ povedala žena.

Zapisovateľka nechcela povedať číslo, ktorého kandidáta na lístku mal Róm. Denník KOŠICE:DNES ale získal jeden z „ťahákov“, s ktorými chodili k volebnej urne rómski voliči.

Lístok s návodom koho voliť v Družstevnej pri Hornáde za starostu aj poslancov. Foto: rok
Lístok s návodom koho voliť v Družstevnej pri Hornáde za starostu aj poslancov. Foto: rok

Sú z troch strán

Ako kandidát na starostu je na ňom označené číslo 3. Toto číslo mal na hlasovacích lístkoch Andrej Sabol (SNS). Dôchodca, ktorý už bol jedno volebné obdobie v Družstevnej pri Hornáde starostom mal v nedeľu vypnutý mobil. Podľa informácií z obce mali byť Rómovia k voľbám „motivovaní“ najmä alkoholom.  Na rukou napísanom lístku boli aj čísla šiestich kandidátov na poslancov z SNS, ale aj dvoch zo SPOLU – občianska demokracia a jedného z SaS.

Voľby v Družstevnej pri Hornáde vyhral súčasný starosta Ján Juhás (KDH, SPOLU – občianska demokracia). Získal 626 hlasov, čo predstavuje 53,7 percenta. Druhého Sabola krúžkovalo 449 voličov, čo je 38,5 percenta.

 

Redakcia spravodajstvá PRESS.TV-Zdroj: https://kosicednes.sk/