Sťažnosť na voľby v obci Žehňa pri Prešove má prvý výsledok. Za starostu si tam totiž v nedávnych voľbách zvolili viackrát právoplatne odsúdeného a trestaného muža. Ústavný súd (ÚS) teraz vydal rozhodnutie, podľa ktorého mu nesmú vydať osvedčenie o zvolení.Predbežne si vydýchli.

Dedinčania v obci Žehňa pri Prešove prijali výsledky nedávnych volieb s nevôľou. Kým osadníci sa tešili, oni mali hlavy v smútku a obávali sa o budúcnosť. Víťazom hlasovania o starostu sa totiž stal Atila Géňa (40). No ten sa o starostovskú stoličku uchádzal napriek tomu, že tresty nemá zahladené, hoci na tento post môže kandidovať iba ten, kto je bezúhonný.

Géňa si dokonca odsedel aj 16 mesiacov v base. Dopustil sa viacerých trestných činov, okrem podvodu i sprenevery aj sexuálneho zneužívania. “Minulosť sa nedá napraviť, ale dá sa z nej poučiť. Uvidíme, ako súd rozhodne, budem to akceptovať. Nie som si vedomý, že som podaním kandidátky porušil zákon,”uviedol. K nepodmienečnému trestu za sexuálne zneužívaniu uviedol, že sa uvedeného skutku nedopustil a bol odsúdený neprávom a medzitým mu súd tento skutok zahladil. Na margo sprenevery uviedol, že ho udal muž, ktorému mal za ne vybaviť protislužbu, no ten nesplnil podmienky a pýtal od neho peniaze späť.

Volebný víťaz na starostu obce Žehňa Atila Géňa.

Vyrastal v detskom domove, do obce sa prisťahoval pred takmer desiatimi rokmi. Je predsedom krajskej organizácie Strany rómskej koalície si sám podpísal kandidatúru. Vo voľbách získal o 35 hlasov viac ako jeho protikandidát, súčasný starosta Slavomír Lipták. Ten sa ako jeho protikandidát obrátil na ÚS o požiadal o vyhlásenie volieb za neplatné.

Svoju žiadosť Lipták odôvodnil tým, že víťaz volieb zamlčal, že bol právoplatne odsúdený za úmyselné trestné činy a nesplnil tým podmienky kandidatúry. “Ja akceptujem výsledky volieb, namietal som nesplnenie podmienok mojim protikandidátom,” povedal nám.

Chcel, aby súd zabránil Géňovi prevziať osvedčenie o zvolení za starostu obce a zložiť sľub. A toto mu aj vyšlo. ÚS jeho sťažnosť nielenže prijal na ďalšie konanie, ale dokonca vydal predbežné rozhodnutie: “Miestna volebná komisia v Žehni ako príslušný orgán je povinnázdržať  sa vydania osvedčenia o zvolení za starostu obce Žehňa do rozhodnutia vo veci samej.”  Výsledky volieb sú však stále platné, až kým o ich neplatnosti nerozhodne ÚS.
Redakcia spravodajstvá PRESS.TV-Zdroj:https://www1.pluska.sk Autor:Ingrid Timková