Vinia ich zo zločinu všeobecného ohrozenia.

Traja muži obvinení v prípade tragického výbuchy bytovky v Prešove skončili vo vyšetrovacej väzbe. Sú to traja robotníci, ktorí mali v zemi prekopať plynovú rúru. Výbuch unikajúceho plynu mal potom katastrofálne následky. Sudca sa obáva, že by mohli na slobode ovplyvňovať svedkov.

Ján (31) a bratia Marek a Ondrej vo veku 30 a 28 rokov strávili v policajnej cele tri noci. Polícia ich obvinila zo všeobecného ohrozenia a prokurátor pre nich žiadal väzbu. Na súde si zakrývali tvár a do reči im nebolo.

Ako živnostníci pracovali pre súkromnú firmu, ktorá pre elektrárne v zemi na sídlisku menila staré elektrické rozvody.

” Dodávateľská spoločnosť začala prípravné práce pre túto stavbu,”  povedala hovorkyňa VSE Andrea Danihelová.

Kábel pod parkoviskom chceli pretlačiť pomocou vrtnej súpravy no prerazili pritom plynovú rúru. Unikajúci plyn bolo cítiť v okolí ale aj v celom paneláku. Viacerí sa vraj aj niekoľko hodín sťažovali no robotníci im povedali, že o tom vedia a že to majú pod kontrolou.

Plynárom to nahlásili len pár minút pred výbuchom, to už ale bolo príliš neskoro. „Sme obdržali na poruchovú linku hlásenie o poškodení plynu, o 12:15 hodine a do šiestich minút došlo k explózii,“ vysvetlil hovorca SPP Distribúcia Milan Vanga.

“Priznali to, že prerazili potrubie, k tomu, že neskoro zavolali plynárov sa vyjadrovať nebudem,” reagoval obhajca Ivan Vanko.

Obvinení zatiaľ nie je konateľ firmy ani zodpovední stavbyvedúci. To sa ešte počas vyšetrovania môže zmeniť. O potrubí pod parkoviskom vedeli a vraj ho chceli podkopať. Až znalci musia zistiť prečo naň v zemi natrafili.

Sudca obvinených v pondelok po niekoľkohodinovom vypočúvaní vzal do takzvanej kolúznej väzby. “Na základe dôvodnej obavy žeby mohli posobiť na svedkov a znalcov alebo inak mariť vyšetrovanie,” dodala hovorkyňa Krajského súdu Ivana Petrufová.

Všetci obvinení podali sťažnosť. Za prečin všeobecného ohrozenia im hrozia tresty od štyroch do 10 rokov. Ak by ale znalci zistili, že to nebola len ich nebnalivosť, tresty sa im môžu aj zvýšiť.

Video nájdete TU-https://www.tvnoviny.sk/domace/1984300_unik-plynu-nahlasili-ked-uz-bolo-neskoro-traja-robotnici-idu-pre-smrtelny-vybuch-do-vazby

Zdroj:https://www.tvnoviny.sk/