KOŠICE. Krajský súd sa tento týždeň zaoberal prípadom zločinu lúpeže. Dôvodom bolo odvolanie Štefana Daňka z Čane, ktorému sa nepáčil rozsudok Okresného súdu Košice I.

Ten ho ešte v auguste uznal vinným a poslal na štyri roky za mreže. Keďže od januára trávil čas vo väzbe v košickej väznici, na verejné zasadnutie ho priviedla eskorta.

Vzal bankovku aj mince

Mladík čelil obvineniu pre konanie, ktorého sa dopustil vo veku 16 rokov. Pred vchodom do budovy Miestneho úradu mestskej časti Košice-Staré Mesto na Hviezdoslavovej ulici najprv umelo vyvolal konflikt s vtedy 13-ročným Milanom.

Hrozil mu dobodaním, čoho sa chlapec tak zľakol, že keď potom Daňko od neho pýtal peniaze, dal mu päťeurovú bankovku. A keď lúpežník žiadal aj mince, ktoré zbadal v peňaženke, vydal mu ešte spolu štyri eurá.

Tvár si dobre zapamätal

Mladík v prípravnom konaní aj na súde vinu poprel a tvrdil, že bol v čase skutku na inom mieste. Vraj v nejakom byte strážil deti.

Ich matka potvrdila, že keď z bytu odišla o 16.25 hod. do práce, Štefan bol tam. Skutok sa stal o 16.45.

Daňkov otec zas mohol potvrdiť iba to, že keď prišiel do tohto bytu po syna, bolo asi sedem hodín večer.

Milan na polícii lúpežníka podľa predložených fotografií bezpečne spoznal.

Vypovedal, že cestou na tréning vystúpil z električky a vtedy k nemu pristúpil nejaký chlapec, ktorý od neho pod hrozbou dobodania žiadal peniaze.

Páchateľa si vtedy dobre všimol, lebo ten trval na tom, aby sa mu pozeral do tváre, resp. do očí. Preto si jeho črty dobre zapamätal.

Milan dodal, že po lúpeži sa mu páchateľ ospravedlnil s tým, že všetko urobil kvôli svojej malej sestre.

Dve lúpeže za jeden rok

Z registra trestov vyplynulo, že Daňko už raz bol za zločin lúpeže stíhaný a odsúdený. Okresný súd Košice I ho vlani v novembri uznal vinným a vymeral mu 18 mesiacov s podmienečným odkladom na dva roky.

Senát sudcu Ľuboša Vereša ani tentoraz nemal o vine obžalovaného pochybnosti.

Uveril okradnutému chlapcovi a ďalším dôkazom, neuveril tvrdeniu obžalovaného, ani jeho pochybnému alibi.

Daňko dostal štyri roky, ktoré si mal odsedieť v ústave pre mladistvých.

Keďže podal odvolanie, prípadom sa v utorok zaoberal krajský súd. V dokazovaní prípadu však nenašiel žiadne rozpory, preto rozsudok potvrdil.

Mladíka z Čane čaká po odpykaní štvorročného trestu aj premena staršej „podmienky”, takže spolu strávi za mrežami päť a pol roka.

Zdroj:https://kosice.korzar.sme.sk