Zarobila si na poriadny prúser? Sudkyňa Najvyššieho súdu, členka Súdnej rady a hovorkyňa ZOJ (Za otvorenú justíciu) Elena Berthotyová sa zdá, že vodu káže a víno pije. Ako totiž nedávno FAKT24 zistil, práve ona má obývať luxusnú stavbu, ktorá sa nachádza v jednej z nalukratívnejších častí Bratislavy. A práve táto nehnuteľnosť vzbudzuje naozaj veľké pochybnosti. Nie je totiž skolaudovaná, napriek tomu, že to vyzerá, akoby Berthotyová vo vile bývala aj so svojou rodinou.

Sudkyňa Elena Berthotyová (Zdroj: archív fakt24, sudnarada.gov.sk)
Keďže ide o sudkyňu, ktorá má byť morálnou autoritou a práve pre ňu by mali byť zákony doslova sväté, potrebovali sme si túto informáciu overiť. To, že má neskolaudovanú stavbu ešte neznamená, že v nej musí bývať, čím by reálne zákon neporušila. Ako sa však zdá, sudkyňa v dome žije aj so svojou rodinou. Chodí tam každý večer, ráno odchádza do práce, prípadne vozí svoje deti do školy. V dome trávi dokonca aj víkendy. Samozrejme sme otázky ohľadne nehnuteľnosti poslali aj samotnej Berthotyovej. Zaujímalo nás, prečo obýva túto stavbu, keď nie je skolaudovaná.
Podľa našich informácií, to navyše malo byť už niekoľko rokov, čo ona poprela. “Nie je pravdou, že bývam v neskolaudovanom dome 10 rokov. V dome som  sa v ostatnom  často zdržiavala, súviselo to s dokončovaním povolenej zmeny stavby,” napísala nám vo vyjadrení sudkyňa Najvyššieho súdu. Dom, ktorý je postavený na mieste, z ktorého má rodina sudkyňe výhľad na Bratislavu a najmä Mlynskú dolinu, začali stavať pred takmer 9 rokmi, čo potvrdila aj Berthotyová.
“S výstavbou rodinného domu sme začali v roku 2010, po vydaní stavebného povolenia, ktoré bolo vydané dňa 15.12.2009, právoplatné dňa 1.2.2010 a potom ako nám bol schválený úver na výstavbu domu rodinného domu, poskytnutý bankou,” pokračovala vo svojom vyjadrení sudkyňa a dodala: “Pred dokončením stavby bola rozhodnutím zo dňa 17.8.2018 povolená zmena stavby, rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť 3.10.2018. Kolaudačné konanie začalo dňa 10.10.2018 a je vo finálnej fáze. Miesto, kde ostatných 10 rokov (ktoré spomínate) žijem, je miesto môjho trvalého pobytu, ktoré vzhľadom na to, že prebieha trestné konanie mnou iniciované pre nebezpečné vyhrážanie verejnému činiteľovi, vám z bezpečnostných dôvodov nebudem uvádzať,” dodala.

Jej tvrdenia o začatí stavby a podobne dátumovo sedieť môžu. Zvláštne však je, že dom, ktorý vyzerá už na prvý pohľad ako obývaný a dokončený, bol podľa slov Berthotyovej dostavaný len nedávno. Rovnako tvrdí, že sa v ostatnom čase na tomto mieste zdržiavala iba z dôvodu dokončovania povolenej stavby. Lenže zdržiavať sa niekde počas dňa, ak stavbu dokončujete je normálne. My sme si však tieto jej tvrdenia overovali niekoľko týždňov.

A počas dňa sa tam pani sudkyňa absolútne nezdržiavala, práve naopak. Domov chodila v podvečerných hodinách, rovnako, ako jej manžel. Autá parkovali pred domom, po večeroch sa vo vile svietilo a ráno obaja manželia odchádzali z domu v čase, kedy bežní smrteľníci chodia do práce. Po zaslaní našich otázok, ktoré smerovali priamo na Berthotyovú, rovnako na Najvyšší súd, ale aj na Súdnu radu, nám zavolala aj samotná sudkyňa.

Obsah rozhovoru sme po vzájomnej dohode nenahrávali, pretože sme mali oficiálne stanovisko. V podstate sa celý rozhovor niesol v duchu daného vyjadrenia. Jediné, čo Berthotyová nenapísala v stanovisku bolo, že by v dome v poslednom období bývala. Tvrdila len, že jej zdržiavanie sa tam súviselo s dokončovaním stavby, pretože dom ešte nie je obývateľný. Keď sme jej oznámili, že náš fotograf ju nafotil, ako večer prichádza a ráno odtiaľ odchádza nielen ona, ale aj celá jej rodina, zrazu otočila a tvrdila, že na základe trestného konania, ktoré momentálne prebieha jej bolo odporučené meniť svoje zvyklosti.

A tak s rodinou odišla do domu, ktorý ešte nie je v stave, aby bol obývaný. Ako dôkaz máme k dispozícii niekoľko fotografií, kde jej autá parkujú pred domov, rovnako aj snímky, kde sudkyňa odchádza ráno z domu do práce. Samotná Berthotyová nám navyše poskytla aj potvrdenie o trestnom konaní, ktoré bolo doručené pred necelým mesiacom. A práve v tom čase, malo byť sudkyni odporučené, aby menila svoje zvyklosti. Prečo sme ju potom nachytali, ako v dome prespáva so svojou rodinou a zdržuje sa tam aj predtým?

Je jasné, že ak verejného činiteľa nachytáte na hruškách, snaží sa všemožne zachrániť si kožu. Nehovoríme, že aj v tomto prípade nejde u Berthotyovej o súhru náhod. Ako sme však zisťovali od ľudí, ktorí v tom okolí bývajú, kde sa vila nachádza, dom je obývaný už dlhší čas. Nesedí teda tvrdenie pani sudkyne, ktorá hovorí iba o poslednom období.

Navyše by jej podobný prúser mohol poškodiť aj pracovne. Ak by sa totiž ukázalo, že obýva dom, ktorý je čiernou stavbou, jej morálny kredit by bol okamžite naštrbený, rovnako, ako jej dôveryhodnosť. Z Najvyššieho súdu sme stanovisko neobdržali, na Súdnej rade boli o čosi zhovorčivejší.

A je isté, že sa prípadom Berthotyovej budú zaoberať. “Predsedníčka Súdnej rady, JUDr. Lenka Praženková, nebude v tomto okamihu komentovať uvedenú  informáciu. Za daného stavu veci považujeme za korektné, poskytnúť priestor na vyjadrenie najskôr samotnej členke Súdnej rady JUDr. Berthotyovej. Predsedníčka súdnej rady zaujme k uvedenej záležitosti stanovisko po tom, ako sa oboznámi s vyjadrením JUDr. Berthotyovej,” napísala nám v stanovisku Veronika Müller, hovorkyňa kancelárie Súdnej rady. Už z jej slov je jasné, že sudkyňa pôjde na koberček. Sudkyňa, ktorá ako hovorí, chce bojovať proti korupcii v krajine. 

Zaujímavým zistením je aj to, že lukratívna nehnuteľnosť je napísaná na firmu. Firma patrí manželovi Berthotyovej, avšak firma vznikla iba minulý rok, aktíva ma obrovské v hodnote viac ako 850 tisíc eur, avšak neucelený účtovný rok končila v strate.

Redakcia spravodajstva PRESS.TV-Zdroj:https://www.fakt24.sk/ Pôvodná titulka pozmenená redakciou  PRESS.TV