Špecializovaný trestný súd v Pezinku dnes schválil dohodu o vine a treste so Zoltánom Andruskóm v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky. Ten si na základe dohody za podiel na úkladnej vražde odsedí trest 15 rokov v ústave so stredným stupňom stráženia. Verdikt súdu je právoplatný, keďže súčasťou uzavretej dohody je záväzok, že sa odsúdený voči trestu neodvolá. Bežná trestná sadzba pri trestnom čine úkladnej vraždy je 25 rokov väzenia až doživotie.

Podľa výsledkov vyšetrovania Andruskó na základe objednávky od Aleny Zs. s prísľubom odpustenia dlhu 20-tisíc eur a odmeny 50-tisíc eur kontaktoval Tomáša Sz., ktorý sa spolu s Miroslavom M. podľa obžaloby podieľal na usmrtení Kuciaka. Tomášovi Sz. tiež Andruskó odovzdal mobilný telefón s údajmi o neskôr zavraždenom novinárovi. Po svojom zadržaní v septembri minulého roku Andruskó spolupracoval s vyšetrovateľmi, preto dostal možnosť uzavrieť s prokurátorom dohodu, čo nakoniec viedlo k zníženému trestu. V rámci hlavného procesu týkajúceho sa vraždy novinára a jeho priateľky by mal Andruskó vystupovať ako svedok.

Dozorový prokurátor po skončení verejného zasadnutia pre médiá povedal, že trest 10 rokov pre Andruskóa navrhoval aj preto, že je ešte stíhaný v iných prípadoch (napríklad príprava vrážd prokurátorov a advokáta Daniela Lipšica, pozn. SITA). „Tam bola určitá úvaha, aby sme si mohli za určitých okolností vytvoriť priestor postihovať ho ďalej,“ povedal s tým, že do úvahy bolo potrebné zobrať aj to, že odsúdený výrazne prispel k objasneniu rôznej trestnej činnosti. Prokurátor doplnil, že rozumie, že sa niekomu mohol zdať pôvodne navrhovaný trest príliš nízky, prokuratúra však postupovala v rámci zákonom stanovených sadzieb. „Nemohli sme ukladať taký trest, ktorý by nám potom znemožnil ďalšiu spoluprácu,“ dodal.

Podľa obhajkyne odsúdeného Lívie Kňažíkovej Andruskóa nebolo treba veľmi presviedčať, aby prijal aj vyšší trest. „Sám si uvedomil, čoho sa dopustil a počítal aj s touto alternatívou,“ uviedla.

V prípade vraždy novinára a jeho partnerky podal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry obžalobu na Tomáša Sz., Miroslava M., Alenu Zs. a tiež Mariana K. Všetci menovaní sú stíhaní väzobne, u Mariana K. je však dôvodom kauza údajného falšovania zmeniek v hodnote desiatok miliónov eur. Novinára a jeho partnerku zastrelili vo februári 2018 v ich dome v obci Veľká Mača. Kuciak pracoval ako investigatívny novinár pre portál Aktuality.sk. V rámci svojej činnosti sa zameriaval aj na kauzy spojené s Marianom K. Ten je obžalovaný z toho, že si vraždu Kuciaka prostredníctvom Aleny Zs. objednal.

Zdroj:https://www.eurorespekt.sk