Zamestnanci, ktorí musia robiť v noci či cez víkendy, si v roku 2019 polepšia dvakrát. Ilustračné foto

Zamestnanci, ktorí pracujú v noci či cez víkendy, uvidia už v prvej tohtoročnej výplatnej páske viac peňazí. Môžu za to vyššie príplatky za nočnú a víkendovú prácu. Dobrou správou pre zamestnancov je, že príplatky budú v tomto roku rásť dvakrát!

K prvému nárastu došlo od januára 2019 vďaka vyššej minimálnej hodinovej mzde. Tá stúpla z 2,76 eura na 2,99 eura. Keďže príplatok za nočnú prácu je 30 % minimálnej hodinovej mzdy, od januára vzrastie z 0,83 eura na 0,90 eura za hodinu práce. Za jednu 8-hodinovú nočnú zmenu tak zamestnanec dostane príplatok 7,20 eura, čo je o 0,56 eura viac ako v decembri.

Zamestnanci na nočných zmenách si privyrobia.
Zamestnanci na nočných zmenách si privyrobia.
Plus JEDEN DEŇ

Ešte citeľnejšie zvýšenie príplatkov však príde od 1. mája 2019, keď sa menia percentá výpočtu príplatkov. Pri nočných je to z 30 % na 40 % minimálnej hodinovej mzdy. V praxi to bude znamenať, že zamestnanec za každú odrobenú hodinu v noci musí dostať príplatok aspoň 1,20 eura. Za celú odpracovanú zmenu tak zarobí 9,60 eura, čo je o 2,96 eura viac ako doteraz. Ešte o niečo viac si polepšia zamestnanci v rizikových povolaniach. Od mája ich príplatok za nočnú ide hore z 35 % na 50 % minimálnej hodinovej mzdy. „Ľudia, ktorí pracujú v noci a počas víkendu, si bezpochyby takúto odmenu zaslúžia,”komentoval to minister práce Ján Richter.

Ešte o niečo viac zarobia na nočných ľudia v rizikových povolaniach.
Ešte o niečo viac zarobia na nočných ľudia v rizikových povolaniach.
Plus JEDEN DEŇ

Podobne je to aj s prácou cez víkend. V sobotu dostávajú zamestnanci za každú odrobenú hodinu príplatok vo výške štvrtinovej minimálnej mzdy, od mája to bude polovica minimálnej hodinovej mzdy. To znamená, že kým doteraz si privyrobili sumou 0,69 eura, od januára je to 0,75 eura a od mája 1,50 eura za každú odpracovanú hodinu.

INZERCIA

Takto sa zvýšia príplatky za prácu v sobotu.
Takto sa zvýšia príplatky za prácu v sobotu.
Plus JEDEN DEŇ
Redakcia spravodajstvaZdroj:https://www1.pluska.sk