AKTUALIZÁCIA V súvislosti s  tragickou udalosťou v Prešove sa okrem prejavov solidarity ukazuje aj odvrátená stránka niektorých ľudí. Kým doteraz kompetentní upozorňovali najmä na zriaďovanie podvodných transparentných účtov, po novom sa polícia zaoberá aj prvým prejavom nenávisti. Je ním rasistický internetový príspevok Rómky, ktorá sa teší, že v bytovke zahynuli iba „gádžovia“, teda bieli ľudia.

Screenshot predmetného vyjadrenia koluje po internete už niekoľko hodín. Užívateľka, ktorá na sociálnej sieti Facebook vystupuje pod menom Baška J. Siváková, ho paradoxne umiestnila v skupine, ktorá má prívlastok „modlitebná“.

V danom príspevku zdieľa fotografiu zhorenej prešovskej bytovky na Mukačevskej ulici a komentuje ho s gramatickými chybami a slovami, že je „šťastie, že tam nebývali žiadni Rómovia, len gadže.“ V závere navyše pridala emotikon srdiečka.

A zrejme aj so zreteľom na masový výskyt vyjadrenia začala vo veci konať aj polícia. Tá na svojom facebookovom profile avizovala, že vecou sa už kompetentní zaoberajú.

„Masovo nám neustále posielate tento screenshot. Môžeme potvrdiť, že špecialisti na extrémizmus a nenávistné prejavy z NAKA sa týmto príspevkom zaoberajú,“ píše správca stránky Polície SR.

Zároveň pripomína, že evidujú každú osobu, ktorá ich na daný príspevok upozornila a dodáva, že v prípade potreby môže byť predvolaná na výsluch v pozícii svedka.

Ako bola redakcia Denníka S upozornená, prejavy rasizmu sa v tomto prípade šíria naprieč sociálnymi sieťami aj medzi majoritou. Viac sme o téme  písali TU.

NENÁVISTNÝM STATUSOM SA POLÍCIA ZAOBERÁ
Masovo nám neustále posielate tento screenshot. Môžeme potvrdiť, že špecialisti na extrémizmus a nenávistné prejavy z NAKA sa týmto príspevkom zaoberajú. Evidujeme každú osobu, ktorá nás na tento status upozornila a v prípade potreby budú nahlasovatelia predvolaní na NAKA ako svedkovia.

— Tomáš Dugovič

Zdroj:http://denniks.sk/