Ide o HOAX 

Od pondelka 9.9.2019 sa po celom internete a hlavne na facebooku rozniesla poplašná správa o tom,že vo Francúzku na otravu pri kontakte nemenovanej kozmetickej značky prišlo o život osem ľudí.

Prevážne by malo isť o rómsku časť obyvateľstva žijúcich na predmestiach Francúzka. Majitelia nehnuteľnosti si mali nájsť vo svojich  poštových schránkach, drahú kozmetiku s ktorou keď prišli do kontaktu tak  mali zomrieť a údajne niektorí aj skončili v nemocniciach s vážnymi poraneniami,malo isť o kontaminovanú kozmetiku určenú na likvidáciu tamojších Rómov.

O prípade sme informovali aj ministerstvo zahraničných veci vo Francúzku,ktorí nám túto informáciu nepotvrdili a neevidujú žiadne úmrtia či iné nebezpečenstva v danej veci. Povedal:  Riaditeľ Tlačového odboru MZVaSR Juraj Tomaga, Pre PRESS.TV.  V tomto prípade ide o takzvaný HOAX 

Šírenie nepravdivých informácií, teda takzvaných hoaxov na internete, môže byť vyhodnotené ako trestný čin.

INFORMÁCIE VYVOLÁVAJÚ ZNEPOKOJENIE

Ako ďalej vo videu na sociálnej sieti upozornil hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka, trestného činu sa jednotlivci môžu dopustiť vtedy, ak je šírená informácia schopná vyvolať „aspoň u časti obyvateľstva vážne znepokojenie“.

Za takýto trestný čin môže hroziť trest od dvoch do ôsmich rokov väzenia. Význam slova hoax podľa Slivku znamená podvod alebo žart. „No ak sa rozhodnete na internete žartovať takýmto spôsobom, majte na pamäti, že sa môžete dopustiť aj trestného činu,“ dodal Slivka.

Čo je to HOAX ? 

Pojmom hoax označujeme podvodné správy, ktoré upozorňujú na neexistujúce nebezpečenstvá alebo sľubujú rýchle zbohatnutie. Patria medzi ne aj falošné alebo neaktuálne prosby o pomoc, reťazové listy šťastia a rôzne petície. Takéto správy kolujú po internete roky – postupne sú preložené do rôznych jazykov a aj keď sú v nich úplné absurdnosti, stále sa nájde niekto, kto im uverí a pošle ich ďalej. Tým sa hoax líši od spamu – väčšinou ho preposielajú dôverčiví užívatelia, ktorí si myslia, že ide o dôležitú správu, chcú pomôcť alebo sa podeliť o možnosť výhodného zárobku (viac o ponukách ľahkých ziskov nájdete v kapitole Internetové podvody).

Redakcia spravodajstva PRESS.TV