V súvislosti s Prešovským nešťastím sme informovali o prejavoch nenávisti, ktorými sa v súčasnosti už zaoberá polícia. Ide o rasistický internetový príspevok Rómky, ktorá sa teší, že v bytovke zahynuli iba „gádžovia“, teda bieli ľudia. Od našich čitateľov sme dostali viacero ďalších postrehov o nenávistných vyjadreniach na sociálnych sieťach. Rómov by podľa niektorých komentujúcich bolo najlepšie upáliť. Zaujímal nás aj ďalší postup polície.

Prešovská tragédia so sebou priniesla rôzne emócie. Na situáciu reagujú politici, cirkevní predstavitelia, ale aj mnohí obyčajní ľudia na sociálnych sieťach. Včera sme informovali o žene, ktorej rasistickým vyjadrením sa začali zaoberať špecialisti na extrémizmus a nenávistné prejavy z NAKA.

Na Facebooku sa ale objavili aj ďalšie výrazné vyjadrenia. Tentokrát zo strany bielych občanov na adresu Rómov. Niektorí komentujúci by chceli vidieť ich deti utopené a ženy stiahnuté z kože.

Zdroj: Facebook.com

Ďalšie vyjadrenie, ktoré poburuje, je výrokom Ruženy V. „Tak to je katastrofa neboli tam cigani bolo bi dobre,“ píše žena pod príspevkom na sociálnej sieti. Oponenti ju za takýto názor nazývajú najúbohejšou ženou Facebooku.

Zdroj: Facebook.com

Keďže výrokom namiereným proti „gádžom“, teda bielym ľuďom, sa bude zaoberať NAKA, zaujímalo nás, či rovnaký postup aplikuje polícia aj na rasistické vyjadrenia zo strany bielych.

Polícia sa zaoberá každým podozrením zo spáchania trestného činu, preto ani extrémizmus nebudeme tolerovať v žiadnej jeho forme a to ani nenávistnými prejavmi na internete. Extrémistické trestné činy spadajú do kompetencie úradu špeciálnej prokuratúry a špecializovaných trestných súdov, preto sa každým podozrením z extrémizmu bude zaoberať národná kriminálna agentúra,“ pre Denník S uviedol Michal Slivka, hovorca Prezídia Policajného zboru.

— Veronika Danková

Zdroj:http://denniks.sk/