KEBY SOM BOL RÓM…
Ak by som sa nevolal Andrej Kiska, ale Berky alebo Lakatoš, asi by ma nezobrali ani do mojej prvej práce projektanta v Naftoprojekte. Nájdu sa ľudia, čo hodia váš životopis do koša iba preto, aké máte meno, aký máte pôvod. Môžete mať rovnako dobrú školu, rovnako dobré zručnosti, ale nepozvú vás na pohovor iba preto, že ste Róm alebo Rómka. Hoci ste sa celý život snažili a nikdy ste neurobili nič zlé.

Potvrdila mi to aj Ivetka, ktorá je teraz na stáži v mojom tíme v prezidentskej kancelárii. Keď jej sestra posielala do firiem rovnaký životopis ako jej kamarátka, nedostala odpoveď, ale kamarátka áno. Experiment Inštitútu finančnej politiky potvrdil, že Rómovia majú menšiu než 50% šancu, že ich pozvú na pohovor. Môžu mať rovnako dobré vzdelanie a skúsenosti, niektorí zamestnávatelia ich odsúdia len pre ich meno.

Je to smutné. Človek si možno s povzdychom povie, že najlepšie urobí, ak si zmení meno a vybieli fotku, aby nebola vidieť tmavšia farba jeho pokožky. Na tento paradox upozorňuje nová iniciatíva www.prijatelni.sk. Samozrejme nechce, aby ste si skutočne vybieľovali tvár. Len ukazuje, aké nezmyselné sú predsudky voči celej skupine ľudí.

Včera som zástupcov tejto iniciatívy podporil na prijatí v Prezidentskom paláci. Potrebujeme čo najviac zodpovedných zamestnávateľov. Pretože na jednej strane tvrdíme, že máme na Slovensku nedostatok pracovných síl. Ale na druhej strane máme obrovské množstvo nezamestnaných medzi Rómami. A mnoho firiem by vedelo potvrdiť, akí sú to obetaví pracovníci.

Uvedomujem si, že situácia nie je jednoduchá. Osud vylúčených rómskych komunít je jednou z kapitol hanby modernej Slovenskej republiky. Zároveň však máme množstvo pozitívnych príkladov, že sa s tým dá pohnúť. Nemôžeme pokračovať v stave, keď takmer polovica detí z najchudobnejších rodín zostane medzi najchudobnejšími po celý svoj život. Nerozhoduje talent, ale šťastie, kde sa narodíte. Chudoba, ktorá sa dedí z generácie na generáciu, je zlyhaním vzdelávacieho systému a obžalobou sociálneho štátu na Slovensku.

Ďakujem týmto vyše 80 firmám, že sa zapojili do projektuwww.prijatelni.sk. Chcel by som požiadať aj ďalšie, aby podporili túto myšlienku:
Pixel Federation, Kosit, Slovak Telekom, Tesco Stores SR, Arval Slovakia, DM Drogerie Markt, Immocap, Metrohm Research Slovakia, Top Auto, Amrop, Riesenia.com, Centrum pre výskum etnicity a kultúry, Satori Stage, Miestny úrad mestskej časti Bratislava-Rača, Goodeas, Orin Slovakia, OZ Klubu rómskych aktivistov na Slovensku, Erie, Bart.sk, Facemedia.sk, Inštitút ľudských práv, Barney Agency (Mentra), Green Talk, 2Fresh, Novota art, Nemček Sones, Visibility, Chernobylwel.come, Kancelária verejného ochrancu práv, SK Catering, Hendikup (GO-OK, o. z.), Dobrenoviny.sk, Odyzeo Services, Mgr. Peter Serina, advokátska kancelária, Klenoty Hematit, Slonatrans, Kancelária prezidenta SR, Nadácia Pontis, Allnet, Slovenské národné stredisko pre ľudské práva, Merineo, Buckle up, IAC Group Slovakia, Slov Media Group, Rapcult, Vacuumlabs, Mitalic, Eduroma, Lambee, HRQ CZ, Curaden Slovakia, 247.sk, MS Centrum sociálnych služieb Modra, Spolu – občianska demokracia, Barbell, Alfa Bio, Institute of Promotion, Subitis Auxilium, Strossle Slovakia, Slonline, Lafargeholcim European Business Services, Across Area, Dana Kleinert Design, Slovak Fashion Council, Progresívne Slovensko, Eyerim, Instarea, Bublina print, Toyeto, Zoznam, Nay, Jenewein Group, Bencros, Základná škola s vyučovacím jazykom maďarským – Alapiskola, Československej armády 15, Moldava nad Bodvou – Szepsi, Lab.cafe, Divé maky, Respect APP, SKPR Strategies…

 

Redakcia spravodajstva PRESS.TV Zdroj: Andrej Kiska Facebook