Nie je to vtip! Považuje sa za prvého novodobého politického väzňa a hoci si stále odpykáva až 12-ročný trest za megapodvody, má najvyššie ambície.

Mikuláš Vareha (56), samozvaný zemplínsky kráľ, ktorý sa tituluje aj sir, priamo z cely v Sabinove šokuje verejnosť. Cez Nový Čas ohlásil svoju kandidatúru za prezidenta a želal si, aby sme to zverejnili na jeho meniny… Založenie novej strany mu už nestačí. Mikuláš Vareha úplne vážne hovorí, že chce byť dobrým a spravodlivým prezidentom. „Všetci, ktorí so mnou roky spolupracovali, vedia potvrdiť, že nepoznám nemožné a riešim problémy v prospech občanov,“ odpovedá Vareha na otázku, prečo sa rozhodol kandidovať. Podľa neho spĺňa všetky predpoklady a má vskutku pestré skúsenosti. „Až 17,5 roka som pôsobil v polícii, 12 rokov ako veľkopodnikateľ a 8 rokov ako nevinne odsúdený väzeň. Spolu to je 37,5 roka bohatých skúseností,“ vyratúva trestanec, ktorý si momentálne odpykáva 12-ročný trest za megapodvody.

Za zvláštne nepovažuje ani to, že svoju kandidatúru ohlasuje z väzenia. „Je to neobvyklé, ale možné. Už 8 rokov sedím nevinne. Pre aroganciu štátnej moci, ktorá v tom čase zneužila svoju právomoc a nezákonne ma spratala z bežného života. Najvyšší súd ma odsúdil za 12 dní od prijatia spisu,“ vraví Mikuláš Vareha a prekážku nevidí ani v tom, že v čase volieb bude ešte vo väzení. „Verím, že ma včas prepustia a voľby stihnem na slobode,“ uzatvára samozvaný zemplínsky kráľ.

Je to vylúčené

Alexander Farkašovský, advokát
Aby trestne stíhaný človek kandidoval na prezidenta, to je zablokovaná záležitosť. Považujem to za vylúčené. Ak by ho aj pred voľbami prepustili predčasne na slobodu, zostal by v podmienke, čo by bolo prekážkou na zvolenie. Čisto teoreticky by však mohol skúsiť kandidovať povedzme na Kube, kde by ho isto zavreli a ako politický väzeň by možno potom mal šancu.

Zdroj:https://www.cas.sk/