Prípad rieši inšpekcia rezortu vnútra.

BRATISLAVA. Inšpekcia Ministerstva vnútra začala trestné stíhanie v prípade údajného útoku policajta na deti z rómskej osady v Krompachoch. Zasahujúceho policajta zatiaľ neobvinili.

“Vyšetrovateľ začal trestné stíhanie vo veci podozrenia zo spáchania trestného činu zneužitia právomoci verejného činiteľa,” uviedla Petra Friese z tlačového odboru ministerstva.

Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie podľa nej bližšie informácie nemožno poskytnúť.

Aký hrozí trest

Zneužívania právomoci sa podľa Trestného zákona dopustí ten kto prekročí svoje oprávnenia v úmysle spôsobiť inému škodu. Hrozí mu trest od dvoch do piatich rokov väzenia.

Incident sa stal minulý týždeň v blízkosti rómskej osady v Krompachoch, ktorá bola v tom čase v karanténe pre opatrenia v súvislosti s koronavírusom.

Päť detí vo veku od 7 do 11 rokov sa išlo hrať k potoku mimo vyhradenej zóny. Matka troch z nich Anna Holubová popísala ako ich údajne začal zaháňať hliadkujúci policajt a palicou udieral deti po nohách. Vyhrážal sa im vraj, že ak sa tam ešte niekedy ukážu, tak ich odstrelia.

Ozvali sa aktivisiti, aj prezidentka

Košická polícia potvrdila, že k nejakému incidentu došlo. Verzia zasahujúceho policajta zachytená v úradnom zázaname však bola iná.

Za neprimeraný označila zásah splnomocnenkyňa vlády pre rómske komunity Andrea Bučková. O prípad sa zaujímala aj prezidentka Zuzana Čaputová. Slovenské národné stredisko pre ľudské práva vyzvalo policajného prezidenta Milana Lučanského, aby incident preveril. Únia Rómov na Slovensku požiadala o jeho vyšetrenie nezávislou komisiou.

Zdroj: https://domov.sme.sk/

Redakcia spravodajstva https://www.presstv.sk