Tomu sa povie sociálny štát?! Od 74-ročného starčeka so silnými bolesťami v bruchu si na urgente vypýtali poplatok desať eur. K lekárovi ho pre istotu priviezol jeho syn, nechcel sa totiž spoliehať na sanitku.

Čudné poplatky v nemocnici.

Pacient s preukazom ZŤP Jozef (74) mal pred pár dňami silné bolesti v oblasti brucha. Jeho syn preto neváhal a otca okamžite previezol do popradskej nemocnice. “Volať sanitku nemalo zmysel, otec sa ťažko pohybuje, preto som ho posadil do auta a išli sme do nemocnice. Na vrátnici nám odporučili centrálny príjem,” rozhovoril sa syn s rovnakým menom po otcovi.

Chorému pacientovi vystavili sumu 10 eur.

V rodine pacienta mali podozrenie, že otcovi ide o život. Obávali sa prasknutého hrubého čreva. Aj preto s reakciou nečakali a zašli k odborníkom. Keď sa dvere ambulancie otvorili, na otca so synom čakalo prvé prekvapenie. “Sestra a po nej i doktor sa ma pýtali, či neviem, čo otcovi je. Samozrejme, ak by som vedel, asi by som nešiel za nimi. Potom nás poslali na ultrazvuk,” opisoval situáciu v nemocnici mladší z dvojice.

Najväčšia nemocnica v okolitom regióne.

Našťastie, ultrazvuk najhoršie predtuchy vylúčil. “Na ľavej strane brucha mal vydutú hrču, ultrazvuk ukázal na rozmery päť krát štyri centimetre,”vysvetľoval syn Jozef. Lekár im potom odporučil kúpiť heparoid. Keďže starý pán je diabetik, hrbolec sa zrejme vytvoril na mieste, do ktorého si vpichuje inzulín.

Je diabetik a pacient ZŤP.

Keď sa návšteva lekára chýlila ku koncu, pacientovi vystavili bločik so sumou desať eur. “Bolo to na smiech. Takúto sumu má platiť človek, ktorý celý život drel v bani a na stavbách, platil odvody, poistenie a je ťažko chorý?!,” rozčuľoval sa dôchodcov syn. Zároveň podotkol, že chápe, ak niekto zneužíva pohotovosť alebo urgenty na vyšetrenia, lebo nechce čakať u lekára. “Rozhodne to nebol prípad môjho otca,”zdôraznil.

Oslovili sme aj nemocnicu v Poprade. Tá potvrdila, že forma a výber poplatkov v zariadení vychádza zo zákona. “Poplatok 10 eur je poplatkom za spracovanie údajov zistených pri poskytnutí ambulantnej starostlivosti v rámci ústavnej pohotovostnej služby,”podotkla Sylvia Galajda, hovorkyňa zariadenia.

Čo hovorí ministerstvo

Vyberanie poplatkov za ústavnú pohotovostnú službu je podľa rezortu zdravotníctva plne v kompetencii nemocnice. “Každý prípad sa posudzuje individuálne. Je na zhodnotení ošetrujúceho lekára, aby určil, či uvedený stav si vyžaduje vyšetrenie na urgentnom príjme  – a s tým súvisí aj poplatok pacienta za ošetrenie, ktorý je desať eur,”reaguje Zuzana Eliášová, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva.

Kedy sa na ústavnej pohotovosti neplatí?

  • ak nastal úraz a pacient prišiel bezprostredne po jeho vzniku (bez alkoholu a nesprávneho použitia lieku)
  • ak ošetrenie trvalo vyše dve hodiny
  • ak bol pacient hospitalizovaný
  • ak ide o dieťa a o vyšetrenie žiada napríklad detský domov
  • ak ide o darcu krvi so zlatou Jánskeho plaketou
  • ak ide o tehotnú ženu a jej stav súvisí s tehotenstvom

Redakcia spravodajstva PRESS.TV-Zdroj:s://www1.pluska.sk/