Prešovský okresný súd včera po štyroch rokoch ukončil kauzu vraždy novorodeniatka matkou. Denise Vidličkovej (20) z Vechca (okres Vranov) za to, že po pôrode prehodila svojho dieťatka prehodila jeho telíčko cez plot a nechala ho zomrieť naparil 20-ročné väzenie.

Dohodu s trestom 14-ročného väzenia odmietla a preto súd nariadil dokazovanie. Obžalovaná viackrát na súd neprišla. Podľa obžaloby Denisa (21) z Vechca v novembri 2015 pred polnocou spontánne porodila.

Bez asistencie zdravotníkov, na dvore pri chatrči v osade.Po pôrode dieťatko prehodila cez plot do susednej záhrady. Tam ho nechala v zime, bez pomoci, vydané napospas potulujúcim sa psom a potkanom zomrieť. “Ja som nevedela, že to dieťa, ja som nevedela. Pes ju zobral, ja som odpadla,” vysvetľovala pred súdom.

Novorodeniatko našli mŕtve o niekoľko hodín susedia. Malo krvavé nôžky, zrejme ho niečo uhryzlo.Tesne po pôrode vraj dieťatko plakalo, čo bolo dôkazom toho, že žije.

Denisa sa podľa susedov zľakla svojho prísneho a starostlivého otca a v rozrušení po pôrode bábätko prehodila na pozemok susedného domu. O jej tehotenstve nevedela ani jej matka, ktorá má 9 detí.

Podľa pitvy novorodeniatko zomrelo pre zlyhania srdcovocievnej a dýchacej činnosti. “Zo súdnolekárskeho hľadiska išlo o násilné úmrtie – opustenie novorodenca matkou po pôrode a neposkytnutie adekvátnej starostlivosti,”informovala vtedy prešovská policajná hovorkyňa Jana Migaľová.

Za takýto skutok hrozí väzenie od 4 do 8 rokov. No prokuratúra ju obžalovala z obzvlášť závažného zločinu vraždy a mohla dostať až 25 rokov basy. Súd jej vymeral o 5 rokov menej. Rozsudok nie je právoplatný. jej obhajca i ona zahlásili odvolanie. „Vzhľadom na mentálny vývoj klientky a sociálne protredie, odkiaľ pochádza je takto stanovený trest v takejto výmere neprimerane prísny,“konštatoval obhajca matky Jozef Onďák.

Apeloval na podobný prípad, kedy však žena nebola prvorodička: „Keby bola príčetná, chovala by sa takto? Ona nerozumie tomu, čo sa deje,“ To isté tvrdia rodiča obžalovanej.

Keby sme vedeli o tom, že čaká dieťa, nikdy by sme na súde neboli. Ktorá žena pri prvom dieťati vie, čo to je, čo ju čaká,” spytoval sa rozrušene jej otec. Priznal, že je prísnym otcom, práve takýmto situáciám chcel zabrániť.  Keby vraj vedeli, že je tehotná, postarali by sa aj o ďalšie dieťa: „Keď som sa postaral o dcérine štyri, o toto jedno by som sa nepostaral? My máme deväť detí plus štyri dcérine a chvalabohu chováme, toto jedno by som nevychoval?“

Iba pripomenieme, že ten istý súd nedávno odsúdil Gréka Michaila Chatzitheodoridisa za vraždu jeho bývalej partnerky Veroniky Mitaľovej (†27) z Vtáčkoviec na 21 rokov väzenie. Ten jej nechcel vrátiť ich spoločného, vtedy 6-ročného, syna Miška.

Pod zámienkou, že jej ho ide vrátiť ju vylákal z domu jej rodičov a v lese nad dedinou ju pod rúškom tmy zavraždil, podľa súdu brutálnym spôsobom. Nečakane rýchlo ju zozadu bodol sečnou zbraňou zozadu do hlavy, keď sa pokúšala utiecť naháňal ju a bodal ďalej. Mladú ženu našli mŕtvu po dňoch.

Autor: Ingrid Timková

Zdroj:https://www1.pluska.sk/