Na nitrianske vinice mali dohliadať Slovenskí Branci, zavolal si ich poslanec

O monitorovaní viníc dobrovoľníkmi z oddielu Slovenských brancov Nitrančan nevedelo mestské zastupiteľstvo ani policajný zbor.

Minister obrany dal aktivity polovojenskej organizácie preskúmať generálnej prokuratúre, v časti Nitry im miestny poslanec takpovediac otvára dvere.

Majiteľov viníc v Dražovciach počas minulých rokov trápilo rabovanie. Mala im miznúť úroda. Jednej majiteľke niekto dokonca vypálil drevenú chatku. Situácia vo viniciach je už dnes pokojnejšia, ale niektorí obyvatelia Dražoviec sa boja večer vychádzať z domu.

Za problémom s vinicami, ale aj vytržníctvom v mestskej časti Dražovce majú stáť podľa nitrianskej radnice neprispôsobiví občania.

Nitriansky poslanec Pavel Varga si preto privolal na pomoc oddiel Slovenských Brancov Nitrančan.

Polovojaci vo viniciach

Miestny poslanec otvorene opisuje, ako spoluprácu s brancami nadviazal.

„Chodili čistiť okolie, tak som ich požiadal, nech sa idú sem-tam previezť do viníc. Ak niečo zistia, majú kontakt na políciu, aj na mňa. Túto sezónu tam boli neviem koľkokrát, dvakrát alebo trikrát,“ hovorí sa Varga.

Martin Vrbiak z oddielu SB Nitrančan uvádza, že nie sú strážna služba a teda vinice strážiť nemohli. Situáciu mali len monitorovať, ako vraví: „zo statusu práva občana“. Neboli však podľa neho sami.

„Monitorovania situácie v Dražovciach sa zúčastnili rôzni dobrovoľníci, nie iba z radov 9. Oddielu SB Nitrančan,“ opisuje Martin Vrbiak.

Aj on potvrdzuje, že ak by zistili protizákonnú činnosť, mali pokyny informovať policajný zbor. SB Nitrančan mal monitorovať nielen situáciu vo viniciach, ale aj v obci Dražovce. Nápomocní mali byť počas tohtoročnej sezóny.

Expert: ako zakázané hliadky vo vlakoch

Expert na extrémizmus Daniel Milo upozorňuje na riziká takejto spolupráce.

„Samozrejme, každý má právo si chrániť svoj majetok. Otázne je, či ľudia hrajúci sa v lesoch na vojakov s expanznými zbraňami (znefunkčnenými – pozn. red.) dokážu zvládnuť stráženie súkromného majetku v medziach zákona,“ upozorňuje.

Milo roky mapuje extrémistickú scénu na Slovensku. Presun časti Slovenských brancov k niečomu, čo pripomína prácu SBS-károv, vníma ako posun orientácie týchto ľudí.

„Pripomína mi to hliadky vo vlakoch, ktoré mala kotlebovská Ľudová strana Naše Slovensko a po čase boli zakázané,“ dodal Milo.

Čudná politika?

Minister obrany dával na Slovenských brancov podnet so zdôvodnením, že odmieta ďalej tolerovať, aby niekto bez jasného cieľa militarizoval spoločnosť.

„Nie je možné, aby tu pôsobila paralelná vojenská skupina, ktorá chce alternovať ozbrojené sily vo svojej činnosti,“ vyhlásil Peter Gajdoš v júli.

Minister je členom a nominantom SNS, nitriansky poslanec Varga pôsobí v klube KDH, SNS, SMER-SD. Jemu však spolupráca s militantnou organizáciou zjavne neprekáža.

„Mne v živote Slovenskí Branci nič neurobili. Koľkokrát upratali okolie. Mestu, ministrovi tým ublížili, že chodia robiť poriadok?“ pýta sa Varga.

Situácia vo viniciach sa podľa neho zlepšila. Ako ďalej hovorí, nedokáže posúdiť, či je to prítomnosťou Slovenských Brancov alebo nie.

Primátor a polícia o ničom nevedeli

O prítomnosti SB Nitrančan vo viniciach nevedel primátor ani policajný zbor. Dozvedieť sa to mali na nedávnom stretnutí petičného výboru.

Zástupca náčelníka Mestskej polície Nitra Pavel Sabo uvádza, že policajný zbor neskúma, kto stráži vinice, a teda o prítomnosti Slovenských Brancov nemohli vedieť. Nevyplýva to z úloh mestskej polície, či už je to opodstatnené alebo nie.

„Nie som v žiadnom vzťahu so Slovenskými brancami a ani som s nimi nekomunikoval. Mesto Nitra a ani ja nie sme stotožnení s aktivitami Slovenských brancov,“ vyjadril sa primátor Nitry Jozef Dvonč.

Majiteľke vypálili chatu

Vyberáme sa pozrieť do viníc. Je ráno a sú takmer poloprázdne. Stretávame však majiteľku malej vinice. Pýtame sa jej na Slovenských Brancov. Nikdy ich vo viniciach nevidela, ale hneď sa rozhovorí o vytržníkoch, čo jej zničili chatu.

„Trikrát mi vykradli chatu, aj vypálili dokonca až tak, že mi drevená chata zhorela do tla. Ale už dlhšie neboli. Asi je zavretý ten jeden. Slovenských Brancov som tu nevidela,“ hovorí. Apeluje na to, aby sme nezverejňovali jej meno.

Ďalší majiteľ viníc si myslí, že ani Branci by situáciu nevyriešili.

„Chodili na hrozno, tento rok tu ale neboli problémy. Bola to krásna dedina, a tak sa zopsulo, že to nedá dokopy ani sedemsto Brancov,“ opisuje nám.

Ľudia sa sťažujú

„Kedysi to tu bolo ako korzo, ľudia sa tu prechádzali, a teraz už nevidíte v uliciach nikoho”, opisuje nám miestna obyvateľka Anna.

Zo situácie v obci je zúfala. Opisuje, ako im neprispôsobiví občania nadávali a urážali ich. Majú pocit, že si môžu voči „gádžom” dovoliť všetko. Večer si púšťajú nahlas hudbu a rušia ich počas spánku. V strachu o seba a rodinu večer nevychádzajú von. Niektorí starší ľudia ani cez deň.

„Mesto s tým nič nerobí. Poslanec Varga už teraz niečo robí, asi mu prihára, lebo idú voľby, teraz to začal riešiť. A naozaj niečo aj robí,” dodáva Anna.

Niektorí Dražovčania sa rozhodli založiť občianske združenie, cez ktoré chcú vyzbierať peniaze a kúpiť domy, ktoré sú v v tejto lokalite na predaj. Neprispôsobiví občania tam vraj majú bývať bez listov vlastníctva.

Mesto chce kontrolovať trvalé pobyty a školskú dochádzku

Zástupca náčelníka Mestskej polície v Nitre Pavla Saba argumentuje, že V Dražovciach zriadili dočasné pracovisko a zvýšili hliadky v obci.

Obyvatelia Dražoviec však hovoria, že vonku hliadky často nevidia. Pavel Sabo si myslí, že v rámci svojich povinností robia všetko čo môžu.

„Celé doobedie, poobedie chodia policajti po obci. Komunikujú a riešia problémy s občanmi. Rozprávame sa s miestnym kňazom, predavačkami, majiteľmi pohostinstiev,” uvádza.

Na nedávnom zhromaždení mesto určilo nové opatrenia, ktoré by mali súčasnú situáciu zmierniť. Majú v pláne pravidelnú kontrolovať dochádzku žiakov základnej školy či doplniť kamerový systém. Taktiež chcú začať kontrolovať trvalé pobyty neprispôsobivých občanov, ako aj zvýšiť policajné hliadky.

Redakcia spravodajstvá PRESS.TV   Zdroj: Aktuality.sk Plus

Foto zdroj : Google.com