Obrátili ste sa nás so žiadosťou o vyjadrenie k tzv. MOMO, o ktorom informovali niektoré zahraničné médiá. Táto “hra” spočíva v tom, že neznáma osoba odošle maloletej osobe tento obrázok, prípadne video s odkazom, alebo text, v ktorom ju vyzýva k sebapoškodzovaniu alebo k útoku na svojich blízkych.

Slovenská polícia nemá zatiaľ žiadne informácie o prípadoch, že by k šíreniu tejto hry došlo aj u nás. V každom prípade ide v takýto prípadoch často o hoaxy, nepravdivé správy, ktoré sa masovo šíria a nikto nevie hodnoverne overiť ich pravosť. Podobným príkladom môže byť hra “Modrá veľryba”, ktorá mala vyzývať deti k samovražde, čo sa taktiež doposiaľ nepotvrdilo.

V neobmedzenom svete internetu je ale možné čokoľvek, aj šírenie rôznych hier za účelom spôsobenia ublíženia na zdraví maloletým osobám. Najlepšou a jedinou prevenciou je, aby rodičia mali prehľad o tom, čo si na internete a v rôznych aplikáciách pozerajú ich deti a s kým komunikujú. Je dôležité vytvoriť si s deťmi otvorený vzťah, a hlavne o nástrahách internetu diskutovať.

Informuje o tom Polícia Slovenskej republiky na svojej facebookovej stránke.

Redakcia spravodajstva PRESS.TV Zdroj Polícia Slovenskej republiky Facebook