Sekunda nepozornosti stála život štyroch ľudí! Zubatá kosila pod Turnianskym hradom v okrese Košice-okolie v piatok večer. Polícia za vinníka určila mladého vodiča Jána (20), ktorý nedal prednosť. Pri čelnej zrážke dvoch áut v plnej rýchlosti zomreli štyria ľudia – dvaja ľudia v aute, ktoré šoféroval Ján, a dvaja v druhom, ktoré jazdilo po hlavnej a jeho pasažieri mierili do práce.

Vpálil do oprotiidúceho auta! Pasažieri vezúci sa v aute po hlavnej nemali šancu na prežitie a boli na fleku mŕtvi. Šofér Ján (20), ktorý pri odbočovaní z hlavnej cesty doľava do obce Turňa nad Bodvou  nedal na svojom Golfe prednosť autu idúcemu po hlavnej ceste, má polámané viaceré časti tela.

“Je v umelom spánku, nie je mimo ohrozenia života,” vraví hovorkyňa košickej nemocnice Ivana Stašková. Oveľa horšie dopadli členovia jeho rodiny, ktorých viezol cestou z nákupov v Moldave.

Zabil si svojho otca Jána Grundzu († 52) a krásnu sestru Melindu († 26), ktorá zomrela po prevoze záchranárov do nemocnice. “Dievča prišlo práve z Anglicka domov, preto šli nakúpiť, chceli posedieť spolu, a tak išli dopĺniť zásoby potravín,”vraveli nám príbuzní z rozvetvenej rodiny. V aute sa s nimi viezla aj ich mama Helena (47), ktorá sa tiež zranila ťažko, no prežila.

Melinda pred tromi mesiacmi zavesila na svoj profil posolstvo, no z jeho obsahu v kontexte s jej smrťou mrazí. K fotke cesty vedúcej do neznáma napísala: “Tí, ktorí sa vzdávajú už počas cesty, sa nikdy nedozvedia, ako blízko boli k cieľu.”

Mladý vodič pritom cestu dobre poznal. Rovnako ako jeho otec a mama, aj on denne touto trasou chodieval. Všetci totiž pracovali v susednej obci, nikto z nich nebol nezamestnaný, hoci pochádzajú z rómskej komunity. Ľudia z majority na nich nepovedia krivého slova. “Nebohý Janko nebol ani deň bez práce,” spomínal naňho sused.

Táto mimoriadne tragická dopravná nehoda zasiahla celý región v okolí Turni nad Bodvou. O ničom inom sa tu od piatka večera nerozpráva.

“Ešte stále nevieme, či zomrela mama alebo dcéra,”vraveli nám v sobotu dopoludnia príbuzní Grundzovcov. Dcéra Anita, ktorá nebola v aute smrti, na druhý deň po nešťastí sa snažila dopátrať, či bude robiť pohreb okrem otca aj sestre či mame. “Policajti ju poslali do nemocnice, aby zistila, ktorá je mŕtva,” opisovala sestra nebohého.

V druhom aute, v Alfa Romeo, ktoré šlo po hlavnej smerom na Košice, sa viezli muž († 51) a žena († 62) z rožňavského okresu. Tí zahynuli okamžite, z vozidla museli ich telá vyslobodzovať hasiči.

Polícia mladému vodičovi na mieste dala odobrať krv na zistenie prítomnosti alkoholu či drog.“Na na mieste mu bol zdržaný vodičský preukaz,” uviedla košická krajská policajná hovorkyňa Jana Mesárová. Celkovú škodu na oboch vozidlách vyčíslili na 4500 eur.

Nehodu vyšetruje kriminálka, vyšetrovateľ začal trestné stíhanie pre trestný čin usmrtenia. Bližšie okolnosti, presná príčina dopravnej nehody a miera zavinenia jej účastníkov, sú predmetom ďalšieho vyšetrovania aj za účasti znalca z odboru cestnej dopravy, ktorý bol prizvaný na miesto udalosti.

“Počas dokumentovania dopravnej nehody cestnú premávku riadili príslušníci PZ, ktorí dopravu odkláňali cez okolité obce. Vzhľadom na to, že na mieste udalosti sa nachádzal väčší počet ľudí, verejný poriadok zabezpečovali policajné hliadky  pohotovostnej motorizovanej jednotky,” dodala Mesárová.

Zdroj:https://www1.pluska.sk

Redakcia spravodajstva