Fotka, z ktorej striasa: Vznikla v decembri 2004 a sú na nej Lájos Sátor, František Dora, Juraj Bugár a Lehel H. Už vtedy bol Sátor v pátraní a Dora členom SMK.

Starosta Dolného Chotára kontakty s mafiou, ktorá ťažko nájde na Slovensku konkurenciu, označil za „spoločenské stretnutia“. Vyhlásil to v postavení svedka v megaprocese sátorovcov ešte pred dvoma rokmi. Vtedy potvrdil, že bratia Raiszovci so Sátorom sa stretli u neho, kde ich prišiel hľadať otec.

Hovoril aj o stavbe chaty v obci Dolný Chotár, kde do­šlo k pokusu polície o zadržanie hľadaného Lájosa Sátora. František Dora priznal aj to, že s nebohým Sátorom bol v roku 2008 na dovolenke v Taliansku. Tieto informácie až mrazia, Dora sa totiž celé roky stretával s politickou špičkou z regiónu, pôvodne bol členom SMK a neskôr prestúpil do strany Most-Híd. Dnes všetci mlčia a tvária sa, že nikto netušil, že by pán starosta mohol mať kontakty s mafiánmi.

Naopak, vypočuli sme si na jeho adresu samé pochlebovanie a chválu. Kto pripustí, že sedel za jedným stolom so Sátorovým kamošom? S tým Sátorom, ktorý bol objednávateľom brutálnej vraždy pápayovcov v bare Fontána v Dunajskej Strede v marci 1999? Môžeme si len myslieť, že ten, kto tvrdí, že o Dorových kontaktoch nevedel, je naivný alebo klame.

Telá bratov Raiszovcov naposledy videli 17. septembra 2008. Ich telá našli v marci 2011 zakopané na pozemku Lehela H. v Čófte.
Telá bratov Raiszovcov naposledy videli 17. septembra 2008. Ich telá našli v marci 2011 zakopané na pozemku Lehela H. v Čófte.

Nenápadná obec

Dolný Chotár, to je malá obec medzi Galantou a Dunajskou Stredou, ktorá má v súčasnosti 404 obyvateľov, pri posledných komunálnych voľbách mala 306 zapísaných voličov, 79 vydaných obálok a z toho 73 hlasov pre staronového starostu Františka Doru. Miestnym bosom je dlhých dvadsaťosem rokov. Ak vojdete do dediny, práve tento časový údaj budete považovať za najväčší rozpor medzi funkciou a tým, ako dedina vyzerá. Počas tých rokov totiž starosta pre obec veľa neurobil. Nie sú tu poriadne cesty, žiadna kanalizácia a dokonca ani plyn.

Stojí tu však nedokončená čistička pre zadlžené bytovky a budova, v ktorej chcela obec vyrábať pelety na ich vykurovanie. Nefunguje nič. Ešte aj na autobusové spojenie domáci nadávajú. Ak neprší, vodič ranného spoja je spokojný, v autobuse nemá blato, iba viac Srbov, ktorí v bytovke, pôvodne určenej pre mladé domáce rodiny, bývajú. Agentúry ich zamestnávajú v Galante a tu našli svoj dočasný domov. Všetci hovoria a zároveň mlčia, že to „zariadil“ mladý Dora.

Myslia tým Františka, staršieho zo starostových synov. Toho, ktorého pred pár dňami zadržala polícia a obvinila ho, že minimálne od roku 2001 do roku 2010 spolupracoval so zločineckou skupinou sátorovcov. Rovnako ako jeho otca, donedávna cteného občana, starostu a člena politickej strany Most-Híd. Ocitli sa za mrežami a s nimi do väzby putoval Ladislav Alföldi, ktorý bol, podľa domácich, pravou rukou Doru mladšieho.

Bohatý a úspešný

Dlhoročný regionálny politik František Dora je podozrivý, že popri svojej politickej kariére už od roku 2003 spolupracoval s mafiou. V obci roky nemal vážnu konkurenciu, ovládal dokonca miestne zastupiteľstvo, ktoré má päť poslancov, štyroch za jeho domácu stranu. Sedí medzi nimi aj jeho mladší syn Nikolas. Domáci ho vnímajú ako úspešného podnikateľa. Napokon, v obci prevádzkuje „hotel“, ako zariadenie všetci volajú.

To, že by sa Dorovci ťahali s mafiánmi, každého pobaví, no hneď dodajú, že ak tým myslíme miestnych papalášov, tak by na tom niečo mohlo byť. Je verejným tajomstvom, že starosta kúpil miestne družstvo a postavil si na ňom obrovskú luxusnú haciendu. Neobíde ju nikto, kto hľadá v Dolnom Chotári obecný úrad. Už na pohľad je v otrasnom stave a zaslúžil by si riadnu rekonštrukciu. Tá sa však nekoná, pretože obecný úrad si priestory iba prenajíma. Budova s pozemkom, na ktorom stojí, patrí, a vyznie to až neuveriteľne, starostovi Dorovi. Možno preto oveľa radšej prijíma návštevy vo svojej haciende, v ktorej sa stretávajú aj poľovníci, pretože si v nej zariadil luxusnú poľovnú miestnosť. V nej sú vystavené rôzne trofeje z celého sveta a steny zdobia drahé zvieracie kože za státisíce eur.

„Takto to tam vyzerá,“ ukáže nám pár fotiek v mobile muž, s ktorým sa dávame do reči. Pochváli starostu, pochváli poľovníkov a pochváli aj účasť na poľovačkách, ktoré vo svojom revíri Dora organizuje. „Jáj, chodili sem samí dôležití ľudia, funkcionári,“spresní a viac nechce povedať ani slovo. Vraj starosta sa vráti domov a boli by problémy.

Najviac tu však rezonuje meno súčasného ministra spravodlivosti Gábora Gála, ktorý prišiel Doru a jeho syna osobne podporiť v komunálnych voľbách. Až také mal vraj kontakty! „Gábor Gál nemá bližší osobný ani pracovný vzťah s menovaným pánom, preto nie celkom rozumieme spájaniu práve jeho mena v tejto veci,“ reagovala na naše otázky súvisiace s Dorom hovorkyňa ministerstva spravodlivosti Zuzana Drobová.

„Gábor Gál spoznal pána Doru v roku 2002, keď boli ešte poslanci za SMK, neudržiaval však s ním individuálne pracovné ani súkromné kontakty. Na poľovačkách síce stretol pán Gál v minulosti spomínaného pána, ale prirodzene rovnako aj iných predstaviteľov komunálnych štruktúr z regiónu, kde Gábor Gál žije (Galanta).“

Predvolebná kortešačka: Dorovcov prišiel osobne podporiť  aj Gábor Gál.
Predvolebná kortešačka: Dorovcov prišiel osobne podporiť aj Gábor Gál.
fb

Staré vraždy

Ako sme spomínali, regionálneho politika aj so synom a s ďalším mužom  zadržali elitní policajti z Národnej kriminálnej agentúry a prišli so závažným obvinením – minimálne od roku 2001 do roku 2010 bol Dora starší údajne činný pre zločineckú skupinu sátorovcov. Na krku má aj obvinenie z objednania série vrážd. Prvá z nich sa stala ešte v roku 2003 alebo 2004, obeťou je Imrich Czako, bývalý agronóm zo susednej dediny. Motív tejto vraždy súvisel s pozemkami, uviedlo tlačové oddelenie Prezídia Policajného zboru SR. Telo obete našli dvadsiateho deviateho januára 2019 pri obci Vrakúň.

„Z firmy, v ktorej sme spolu pracovali, „odišlo“ vtedy dve­stopäťdesiat hektárov pôdy k Dorovi. Bránili sme sa aj súdnou cestou, no prehrali sme. Hoci sme mali na pôdu nájomné zmluvy. Či sme to prehrali férovo? Nevyjadrujem sa k tomu, súd je súd. Prečo vtedy Imrich Czako zmizol? Treba sa to opýtať tých, ktorí to urobili,“ krátko nám povedal človek, ktorý nechce zverejniť svoje meno.

Imrich Czako zmizol dvadsiateho siedmeho januára 2004. V uvedený deň odišiel z miesta bydliska do zamestnania v Kráľovom Brode, kam však nedošiel. Naposledy ho svedkovia videli ráno po siedmej na križovatke ciest obcí Trstice, Kráľov Brod a Slovenské Pole, v spoločnosti nezistených osôb a motorových vozidiel. Od uvedeného času sa svojim príbuzným neozval. Manželka nezvestného agronóma nechce o minulosti zatiaľ hovoriť. Povedala len toľko, že oficiálne nevie, či telo, ktoré sa našlo v januári vo Vrakúni, patrí jej manželovi. Z informácie, že by za tým mohli byť Dorovci, bola prekvapená. Ďalšou obeťou Dorovej vražednej objednávky bol podľa vyšetrovateľov Vojtech Rampák z Trnavy. Toho vraj zabili niekedy medzi rokmi 2006 až 2010. Jeho pozostatky našli šestnásteho januára 2019 pri obci Ohrady.

Dôvodom vraždy bol daňový prípad, pre ktorý Dora čelí obžalobe na Okresnom súde v Galante. Posledná objednávka vraždy, ktorú policajti Dorovi v aktuálnej kauze pripisujú, údajne padla v roku 2010. Jej plánovanou obeťou bol Jozef K., ale k vykonaniu vraždy napokon nedošlo. Polícia tento prípad klasifikuje ako obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy v štádiu prípravy. Tento muž je známy z kauzy JOPI TRADE, firmy, ktorá zažalovala daniarov pre nevyplatenie vratiek. Finančná správa však, naopak, tvrdila, že obchod firmy je fiktívny a nárok na vratky neuznali. Na súde JOPI TRADE zastupovala čerstvá advokátska kancelária vtedajšieho poslanca Gábora Gála.

Mafiánske pohrebisko: Najskôr našli telo mafiána Bélu Ecsiho, kúsok od neho ďalšie.
Mafiánske pohrebisko: Najskôr našli telo mafiána Bélu Ecsiho, kúsok od neho ďalšie.
parameter.sk

K vraždám má čo povedať aj syn

Závažné obvinenia sa vzniesli aj na hlavu starostovho syna. Ten je stíhaný ako objednávateľ obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy Petra Nagya (1988), ktorá sa stala v roku 2012. Jeho telo objavili desiateho decembra 2018 pri obci Ohrady. Dôvodom jeho likvidácie bol podvod so škodou veľkého rozsahu, z ktorého sú obvinení obaja Dorovci.

Okrem toho Františka Doru mladšieho obvinili z objednávky úkladnej vraždy muža, ktorého páchatelia zabili v roku 2013. Vražde predchádzala daňová trestná činnosť, ktorú vyšetrujú v susednej Českej republike. Okrem
iných ľudí je v nej obžalovaný Dora mladší.

Sátorov človek

S Dorovcami sú do tejto kauzy zapletení dvaja muži, ktorí sú v súčasnosti vo väzbe. Mohlo by ísť o členov gangu sátorovcov Zsolta Nagya, alias Csontiho, a Juraja Bugára. Za mrežami je aj Lehel H., ktorý patril medzi Dorových priateľov rovnako ako obávaný mafián Lájos Sátor, s ktorým bol Dora na spoločnej dovolenke. V tom čase už bol dávno v pátraní, pretože ho obvinili zo zorganizovania krvavej masak­ry v dunajskostredskom bare Fontána, počas ktorej dvadsiateho piateho marca 1999 zastrelili desať členov konkurenčného klanu pápayovcov. Sátora zastrelili druhého decembra 2010, polícia jeho likvidáciu pripisuje členom jeho gangu. Sátorovo telo sa nenašlo.

Nám sa podarilo získať dve veľmi zaujímavé fotografie z decembra 2004. Sú zjavne z jedného večera a sú na nej zachytení dunajskostredskí mafiáni. Jedna z nich je obzvlášť zaujímavá. Je na nej mla­dučký Lájos Sátor, starosta Dolného Chotára František Dora, Juraj Bugár a Lehel H. Ako vidno, niečo oslavujú a zapíjajú. Možno nejaký úspech? Na druhej fotografii je „Andorka“ Andor Reisz, ktorého napokon Sátor s kumpánmi zabili, jeho telo pomleli v mlynčeku na mäso a vysypali do Malého Dunaja.

Táto fotografia je výnimočná, pretože obeť na nej sedí a objíma sa so svojím vrahom Sátorom. Trojicu dopĺňa Lehel H., na ktorého pozemku vykopali niekoľko mŕtvol. Nedávno sa opäť pripomenul, svoju manželku zbil a hodil do klietky k levovi, v súčasnosti je spolu so synom vo väzbe. V čase, keď vznikli tieto fotografie, po Sátorovi pátrali a ukrýval sa. Aj v Dolnom Chotári, kde v roku 2002 staval vežičkový dom na pozemku za dedinou, ktorý patrí starostovi Františkovi Dorovi, v tom roku členovi politickej strany SMK-MKP.

V tejto súvislosti treba spomenúť ďalšiu osobu, už nebohú členku okresného predsedníctva strany Most-Híd v Gabčíkove Juditu Csörgőovú, družku obžalovaného Zsolta Nagya, alias Čontyho, a matku Sátorovho dieťaťa. Práve jej firma Jostav spomínaný dom stavala a podľa domácich mala táto stavebná firma v obci aj iné zákazky.

Za mrežami

Oboch Dorovcov spolu s tretím zadržaným mužom Ladislavom Alföldim už poslal Špecializovaný trestný súd do väzby. Proces s tak­zvanými sátorovcami stále nie je ukončený a je teda otázne, aká špina sa ešte z Čiernej Vody, ktorá malou dedinou s obrovským škandálom preteká, vyleje. Dorovci údajne zatiaľ mlčia a čakajú na rozhodnutie Najvyššieho súdu.

Vražedná trojka: Za mrežami skončil aj Ladislav Alföldi, ktorý mal pracovať pre mladého Doru.
Vražedná trojka: Za mrežami skončil aj Ladislav Alföldi, ktorý mal pracovať pre mladého Doru.
Jozef Habovčík

„Veľmi sa nám uľavilo. Už len z toho dôvodu, že manželka môže pochovať svojho manžela, deti, ktoré mali vtedy päť-šesť rokov, už budú vedieť, kde odpočíva ich otec,“ vyjadril sa človek, ktorý mal k jednej z obetí blízko. O tom, že by sa mal Dora vrátiť, nechce ani počuť. „To tu potom môžeme všetci zabaliť,“dodal.

Zdroj:https://plus7dni.pluska.sk