Kráľovná svetového popu, speváčka Madonna sa na svojom európskom turné Sticky & Sweet ďalej bije za práva Rómov. Potom, čo sa v Rumunsku v stredu vyslovila proti diskriminácii Rómov, priviedla si v sobotu večer pri koncerte v bulharskej Sofii na pódium rómsku kapelu.

MadonnaPodľa dnešných správ bulharských médií tým nadchla na 55.000 návštevníkov koncertu na štadióne Vasila Levského. 

V stredu v Rumunsku ale jej protest proti diskriminácii Rómov sprevádzal nielen potlesk, ale aj hojné pískanie a bučanie viac ako šedesátitisícového davu, ktorý na koncert prišiel. Madonna v prestávke dvojhodinového koncertu povedala, že Rómovia sú vo východnej Európe diskriminovaní. Označila to za smutnú vec a dodala, že nikto by nemal byť diskriminovaný.

“Existuje mnoho prípadov diskriminácie Rómov vo východnej Európe a to ma rozesmutňuje hlavne preto, že my veríme na toleranciu – Rómovia, homosexuáli, ľudia, ktorí sú odlišní, musia mať možnosť rovnakého zaobchádzania, nezabudnite na to,” uviedla podľa DPA speváčka. Rumunský prezident Traian Basescu nazval jej výrok “nepríjemnou záležitosťou” a dodal, že v Rumunsku neexistuje politika diskriminácie Rómov, aj keď k ojedinelým prípadom dochádza. Madonna podľa neho takto hovorila “z neznalosti”.

Madonna, považovaná za komerčne najúspešnejší svetovú popovú speváčku súčasnosti, vystúpila v Bukurešti neďaleko gigantického paláca bývalého komunistického diktátora Nicolae Ceausescu. V polovici augusta sa v rámci turné zastavila aj v Prahe, kde na jej koncert prišlo na 42.000 ľudí. Takmer každý druhý zo zhruba 12 miliónov Rómov v Európe podľa Agentúry Európskej únie pre základné práva (FRA) uviedol, že za posledných 12 mesiacov sa stal terčom diskriminácie. Rómovia v Európe čelia predovšetkým diskriminácii súvisiace s bývaním, zdravotnou starostlivosťou a vzdelaním, dodáva FRA.

Ochrancovia ľudských práv a menšín v posledných mesiacoch kritizovali v súvislosti s rómskou diskrimináciou niekoľko európskych krajín vrátane Česka. Kanada kvôli zvýšenému počtu rómskych imigrantov z ČR zaviedla víza slovenským občanom. Kritika bola namierená aj proti slovenských a Bulharsku. V Maďarsku teraz polícia vyšetruje skupinu mužov podozrivých zo série protirómskych útokov, pri ktorých zomrelo šesť ľudí.

Redakcia spravodajstvá PRESS.TV- Foto zdroj Google.com(Lustračné video )

Zdroj: https://www.lidovky.cz/lide/madonna-se-bije-za-prava-romu-polarizuje-tim-balkan.A090830_152706_lide_mtr