Za mrežami strávi Marian Kočner nielen Vianoce či Silvestra, ale pravdepodobne aj Veľkú noc. Aspoň tak znel včera rozsudok sudcu Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici. Slová o predĺžení pobytu za mrežami rovnako ako aj o sprísnení podmienok vo väzbe, si prišiel zničený Marian Kočner vypočuť osobne.

Kontroverzného podnikateľa s putami na rukách, dlhými neostrihanými vlasmi priviezli kukláči do budovy súdu krátko po 9. hodine ráno. O pár minút za ním nasledovali aj jeho obhajcovia Michal Mandzák a Martin Pohovej. Výsluch trval dve hodiny, na obed sudca nariadil prestávku, aby napísal verdikt. Ten mal prečítať obvinenému Kočnerovi a jeho obhajcom presne o 14. hodine. Kvôli technickej chybe sa tak však stalo až o hodinu neskôr. Kočner tak čakal v napätí oddelene od svojich obhajcov vo vestibule strážený policajtmi v kuklách.

Do dverí pojednávacej miestnosti sa očividne v ponurej nálade vrátil takisto v ich sprievode. Po celý čas mu nebolo do reči, novinárom na otázky neodpovedal. Rozdusok sudcu znel jasne. Stotožnil sa totiž s návrhom prokurátora. Ten žiadal pre Kočnera v kauze miliónových zmeniek TV Markíza sprísnenie väzby. Zároveň ju sudca rozšíril na takzvanú kolúznu väzbu, aby Kočner neovplyvňoval svedka. Zároveň to preňho znamená, že v cele bude oddelene od ostatných obvinených. Separátne bude vykonávať aj iné aktivity.

Na snímke obvinený Marian K. (vpravo) v budove Špecializovaného trestného senátu v Banskej Bystrici
Na snímke obvinený Marian K. (vpravo) v budove Špecializovaného trestného senátu v Banskej Bystrici
TASR
Ďalšie obmedzenia ho podľa Adriána Baláža z riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže čakajú aj pri prijatí návštev, telefonovaní či príjmaní a odosielaní korešpondencie.To znamená, že ak by za ním prišla jeho exmanželka, či jedna z dcér, musia mu to nielen najprv schváliť, ale dokonca tam ani nemusia byť sami. “Lehota väzby bola predĺžená do 28. apríla 2019,” uviedol po verdikte Kočnerov obhajca Michal Mandzák s tým, že podájú sťažnosť na Ústavný súd. Rozhodnutie tak nie je právoplatné. Kočner je vo väzbe v kauze tzv. televíznych zmeniek za takmer 70 miliónov eur.
Okrem neho, súkromná televízia podala trestné oznámenie aj na Pavla Ruska podala Dôvodom je údajné falšovanie cenných papierov a marenie spravodlivosti. Pravosť zmeniek súkromná televízia spochybňuje od začiatku sporu. O väzobnom stíhaní podnikateľa rozhodol 28. júna Najvyšší súd SR. Marian Kočner sa aktuálne nachádza vo väzení v Banskej Bystrici. Predtým bol vo väzbe v Bratislave a Leopoldove.

Aké obmedzenia bude mať Kočner po novom v kolúznej väzbe:

  • v cele bude oddelený od ostatných obvinených,
  • separátne bude aj pri ďalších aktivitách,
  • stýkať sa so svojím advokátom (nie obhajcom) alebo s inou osobou, ktorá ho zastupuje v inej právnej veci, môže  so súhlasom príslušného orgánu činného v trestnom konaní alebo súdu, ktorý si môže vyhradiť svoju prítomnosť,
  • ďalšie obmedzenia ma takýto obvinení aj v prijatí návštev, telefonovaní či príjmaní a odosielaní korešpondencie,
  • návštevu môže prijímať najmenej raz za mesiac v trvaní dvoch hodín avšak len so súhlasom príslušného orgánu alebo súdu,
  • môže prijímať alebo odosielať korešpondenciu prostredníctvom orgánu činného v trestnom konaní alebo súdu okrem korešpondencie stanovenej zákonom.

Redakcia spravodajstva PRESS.TV-Zdroj:https://www1.pluska.sk/