Prezident Andrej Kiska sa podľa zistení denníka Pravda neodvolá v pozemkovom spore so zubárom Jánom Francom. Kiska inicioval stretnutie s Francom, na ktorom sa mu za celú záležitosť ospravedlnil a povedal, že sa s ním nebude ďalej súdiť.

Spor Kiska koncom októbra na Okresnom súde v Poprade prehral. Aktuálne mu bežala 15-dňová lehota na odvolanie. Celý prípad z roku 1999 vyšetruje už takmer rok Národná kriminálna agentúra ako podvod. Obvinený zatiaľ nebol nikto.

Prezident chameleón
„Pán Kiska sa s nami stretol. Ospravedlnil sa za to, že nás do toho celého zatiahol. Povedal, že celú vec bude riešiť inak,“ povedal pre Pravdu Franc. Kiska povedal Francovi, že si bude peniaze nárokovať od osoby, od ktorej pozemok kúpil. Ide o osobu, ktorá pozemok v roku 1999 získala len dva dni predtým, ako ho predala Kiskovi.

Malo ísť o bieleho koňa. Ten pracoval ako robotník práve pre Kisku. Na súde daný človek pôsobil dojmom, že nemá veľký majetok. Kiska aj na stretnutí s Francom priznal, že vymôcť od neho peniaze bude zrejme ťažké. V kauze rovnako figuruje aj sprostredkovateľ, ktorý v danom období vykonával pre Kisku stavebné práce a pozemok mu “dohodil”. Kiska za 1,2-hektárový lukratívny pozemok zaplatil v prepočte len zhruba 1 800 eur. Pozemok má trhovú hodnotu asi milión eur. Jeho veľkosť ho predurčuje na výstavbu až 20 rodinných domov.

KISKA V CELEJ KAUZE TERAZ ZMENIL NÁZOR. V KULOÁROCH SA HOVORILO, ŽE AK SA BUDE ĎALEJ SÚDIŤ, BUDE TO JEHO POLITICKÁ SAMOVRAŽDA.

Keď zubár Franc v roku 2015 zistil, že ho pred rokmi niekto o pozemok pri Veľkom Slavkove pripravil, Kiska mu vtedy odpísal, že je nedbalý vlastník a za posledné roky Kiska už pozemok tak či tak vydržal. Franc preto podal na Kisku žalobu.

Je zjavné, že celá kauza bola podvodom na zubárovi Francovi. Ten pozemok zdedil po svojom otcovi v roku 1998. Na jar 1999 prenajal pozemok firme Agras a tá ho v júni protiprávne vydržala. Vydržanie za tak krátku dobu nie je možné. Následne Agras pozemok previedol na zjavného bieleho koňa a o ďalšie dva dni ho získal Kiska.

Z Kiskovej výpovede na súde a odôvodnenia rozsudku vyplýva, že Kiska sa bol na pozemok pozrieť ešte predtým ako ho Agras vydržal. Kiska napriek tomu na súde tvrdil, že konal v dobrej viere. Francova advokátka Mária Kozáková jeho dobrú vieru spochybnila. Zmluva o kúpe pozemku Kiskom bola doškrtaná a nebol na nej uvedený ani len list vlastníctva k pozemku.

Sudca Okresného súdu v Poprade Miroslav Radačovský koncom októbra konštatoval, že výlučným vlastníkom je Franc, keďže nie sú pochybnosti o tom, ako pozemok získal. V prípade Kisku sú podľa sudcu pochybnosti. V tomto smere sudca upozornil, že išlo o civilný spor a trestnú rovinu neriešil. Tú má v súčasnosti v rukách Národná kriminálna agentúra.

Fakt, že Kiska uznal prehru a ospravedlnil sa Francovi znamená, že spor o pozemky medzi Francom a prezidentom sa skončí. Súd nariadil Kiskovi zaplatiť trovy konania. Ak sa Kiska naozaj neodvolá, rozsudok nadobudne právoplatnosť. Trestnoprávnu rovinu to však neovplyvní.

Sporný pozemok pri Veľkom Slavkove. (Foto: archív)

Kiska: Je dobre, že sudca Radačovský skončil
Kauza sa prevalila vlani na jeseň. Franc sa po tom, čo v roku 2015 zistil, že pozemok mu niekto v roku 1999 odcudzil, obrátil najprv na Kisku a políciu. Dovtedy Franc netušil, že mu pozemok už nepatrí. Prenajal ho miestnemu družstvu a to mu celé roky platilo nájom. Polícia však konštatovala, že pozemok má nízku hodnotu a ide len o priestupok. Polícia tak konala na základe pochybného znaleckého posudku.

Po medializácii kauzy nariadil generálny prokurátor, aby sa vyšetrovanie obnovilo. Polícia vlani na jeseň začala trestné stíhanie vo veci podvodu. Následne začiatkom tohto roka prebrala kauzu Národná kriminálne agentúra.

„Stretol som sa s pánom Francom. Úprimne sme sa porozprávali a zo stretnutia som mal dobrý pocit. Osobne som mu povedal, že aj napriek konštatovaniu súdu v našom spore o pozemok, že sme obaja konali v dobrej viere, proti rozhodnutiu sa neodvolám. Hoci viacerí renomovaní právnici mi potvrdili, že obsahuje množstvo nezmyslov, deformuje pohľad na vlastnícke práva a ide proti predchádzajúcim rozhodnutiam súdov v podobných veciach. Je dobre, že človek, ktorý toto rozhodnutie vydal, sa pozície sudcu vzdal,“ povedal Kiska.

„NEBUDEM NAPÁDAŤ ROZSUDOK, PRETOŽE PÁNOVI FRANCOVI ĽUDSKY ROZUMIEM. PRIŠIEL O POZEMOK PODVODOM. JA SOM TO 20 ROKOV NETUŠIL, KEĎŽE PRI PREVODOCH ZLYHAL NOTÁRSKY ÚRAD AJ ŠTÁT,“ TVRDÍ KISKA.

„Boli sme dvaja, vlastnili sme rovnaký pozemok a katastru to nebolo divné, vôbec to nepreveril. Keby som chcel, mohol som pozemok dávno predať a pán Franc by sa dnes musel súdiť s niekým iným. Právny Absurdistan,“ dodal prezident. Na súde však Francova advokátka upozornila, že kým Sirockému súd vklad odobril za dva dni, v prípade Kisku sa to naťahovalo od júla 1999 až do roku 2000. Pri vklade vraj bolo napísané: „so súhlasom nadriadeného“. Advokátka upozorňovala, že Kiska musel vedieť, že niečo nie je v poriadku, keď sa o vklade rozhodovalo na katastri niekoľko mesiacov.

Kiska tentoraz vyslovil aj ďalšie tvrdenia, ktoré si odporujú s jeho predchádzajúcimi vyhláseniami. „Predstavte si, že si kúpite byt a o dvadsať rokov niekto príde s tým, že vám nepatrí. Neželám takúto situáciu zažiť nikomu z vás,“ povedal. „A verím, že tak ako dnes, aj v budúcnosti sa s pánom Francom ako Popradčania a skoro susedia ešte zopárkrát na káve stretneme,“ dodal Kiska.

Kiska teraz prezentuje, že sú s Francom „skoro ako susedia“, kým predtým tvrdil, že o nijakom Francovi nikdy nepočul a ani ho nevidel. Povedal to napriek tomu, že Francova a Kiskova mama spolu vyrastali a Kiskova rodina chodila k Francovi ako k zubnému lekárovi. Franc mal na pozemku aj po roku 1999 tabuľu, že pozemok je jeho a to aj so svojím menom.

Redakcia spravodajstva PRESS.TV-Zdroj:https://www.napalete.sk/