Muža oslobodil už prvostupňový súd. Krajský sa s verdiktom stotožnili.

BRATISLAVA. Za vraždu v sebaobrane z októbra 2017 Slovák pôvodom z Indie Nishit Timothy do väzenia nepôjde.Rozhodol o tom bratislavský krajský súd, ktorý sa tak stotožnil s vlaňajším verdiktom Okresného súdu Bratislava I.

Už ten v októbri vyhlásil, že skutok nie je trestným činom, keďže “konanie obžalovaného napĺňa atribúty nutnej obrany”. Prokurátor sa odvolal.Trojčlenný senát krajského súdu vo štvrtok povedal, že pôvodný rozsudok bol správny.

“Aj odvolací súd konštatuje, že skutok nebol trestným činom a konanie obžalovaného bolo v nutnej obrane. Súd nižšieho stupňa správne vyhodnotil, že došlo k verbálnemu aj fyzickému konfliktu,” konštatoval sudca krajského súdu.

Na pojednávanie prišiel osobne aj Timothy, ktorý bol od prvého verdiktu na slobode.

“Stále som veľmi smutný z tej udalosti, ktorá sa stala, no súhlasím
s rozsudkom,” vyhlásil Slovák pôvodom z Indie.

Dodal, že rok, ktorý strávil vo väzení, bol pre neho hrozný zážitok.

“Som smutný pre rodinu, ktorá niekoho stratila, ale nebolo mojím zámerom niečo zlé urobiť,” dodal Timothy. Pozostalí zabitého muža prišli na súd tiež.

Bodal až keď útoky neprestávali

Potýčka sa odohrala v centre Bratislavy v blízkosti veľvyslanectva Nemecka.

Prvotné správy hovorili, že išlo o bitku o taxík, neskôr Timothy vypovedal, že šlo o obranu pred rasovo motivovaným útokom.

Dosvedčilo to aj zverejnené video, ktoré zachytáva, ako šiel Nishit po ulici a napadli ho traja okoloidúci muži. Počas útoku po ňom kričali rastistické pokriky. On opakovane dvíhal obe ruky nad hlavu na znak zmieru.

Keď útok neprestával, Timothy nožom bodol do krku Bratislavčana Branislava B. Ten poraneniu na mieste podľahol aj napriek tomu, že mu okoloidúci hneď poskytli prvú pomoc.

Timothy vtedy porezal aj ďalšieho človeka, kamaráta zabitého Branislava, Volodymyra. Toho poranil na brade a na hrudi.

Timothyho policajti zadržali pri Michalskej bráne asi trištvrte hodiny od útoku. Neskoršie vyšetrovanie ukázalo, že obe strany boli pod vplyvom alkoholu.

Rozsudok krajského súdu je právoplatný. Prokurátor by ešte mohol podať mimoriadny opravný prostriedok, po ktorom by sa prípad dostal na Najvyšší súd. Vo štvrtok zatiaľ nevedel povedať, či tak spraví.

Zažil viaceré útoky

37-ročný Nishit Timothy pracoval pre známu IT firmu, má dve deti a bol bezúhonný občan. V roku 2004 sa oženil so Slovenkou.

Na súde hovoril o tom, že bol v Bratislave napadnutý už viackrát pre svoj pôvod. Na polícii to však nikdy nehlásil. Kvôli predošlým útokom však pri sebe nosil nôž.

Len nosenie niekoľkých nožov ale nie je podľa súdu trestný čin.

Branislavov kamarát Volodymyr Ch. na súde hovoril, že v daný večer mal potýčku na diskotéke s mužom tmavšej pleti.

Keďže veľa pil, tvrdil, že si na viac nepamätá, ale spomína si, ako sa potom na ulici Nishit zahnal na Braňa, ktorý padol. Nevedel však, či muž na diskotéke bol Timothy.

Zdroj:https://www.sme.sk 

Foto zdroj Google.com