Mariana Kotlebu súdia za prejavy extrémizmu so šekmi na 1488 eur. Hrozí mu až 8 rokov.

Marian Kotleba sa snažil spochybniť svedectvo českého znalca Jana Borisa Uhlířa, ktorého prokurátor prizval ako odborníka na nacizmus, fašizmus, neonacizmus a neofašizmus.

Po tom, čo znalec povedal, že číslovka 1488 je jednoznačne medzinárodná šifra extrémistického hnutia a „ten kto sa na ňu odvoláva jednoznačne súhlasí s rasistickým podtextom a s vedomím, že tento symbol vystavujú na obdiv ľudia extrémnej pravice,” sa Marian Kotleba oboril na súd s niekoľkými sťažnosťami.

Najväčšia z nich bola tá, že znalecký posudok mal dve rozdielne české verzie. V jednej chýbal koniec citátu amerického neonacistu Davida Lanea „we must secure the existence of our people and a future for white children“ , ktorého symbolom je práve číslo 14. V slovenskom preklade, ktorý sa na súde čítal, však odoznel v kompletnej verzii. To ale obhajcom Mariana Kotlebu nestačilo a niekoľkokrát dôrazne sudkyni vysvetľovali, že s posudkom nesúhlasia a je nezákonný.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Tomáša Honza, ktorý posudok nechal vypracovať vysvetlil, že šlo len o technickú chybu.

Kotleba sa sťažoval aj na to, že znalec nezložil znalecký sľub do rúk slovenského vyšetrovateľa, nevyštudoval politológiu a aj napriek tejto skutočnosti sa vyjadruje k politickým otázkam. Kotleba upozornil, že Uhlíř bol až tretí znalec v poradí, keďže dvaja slovenskí odmietli dať svoj odborný znalecký posudok.

Sudkyňa námietky zmietla zo stola a posudok ponechala ako dôkaz.

Zdroj: https://refresher.sk/