S výškou trestu je nespokojná aj rodina zosnulého.

Útok Juraja Hossua na Henryho Accordu.

Útok Juraja Hossua na Henryho Accordu.Foto: TV Markíza

Je šesťročný trest za zabitie človeka primeraný? Rozsudok v prípade smrti Filipínca Henryho rozpútal na Slovensku veľké vášne. S výškou trestu je nespokojná aj rodina zosnulého, ktorú televízia Markíza v tejto súvislosti kontaktovala. Ozývajú sa názory, že súdy udeľujú prísnejšie rozsudky za oveľa menej závažné činy.

Šesť rokov za mrežami vo väznici s minimálnym stupňom stráženia a ochranné protialkoholické liečenie. Taký je zatiaľ neprávoplatný verdikt bratislavského súdu v prípade brutálneho útoku na Henryho Accordu, ktorý sa z tvrdých rán Juraja Hossua už nikdy neprebral.

Mnohých tento rozsudok prekvapil a rozčaroval. Na facebookovej stránke Televíznych novín sa k nemu vyjadrilo takmer tisíc ľudí, názory boli v drvivej väčšine prípadov kritické.

Spojili sme sa so sestrou zabitého Henryho akordu, ktorý pred osudným útokom pracoval na Slovensku v it firme a svojej rodine na Filipínach finančne pomáhal. Rodina je z rozsudku sklamaná. Očakávala aspoň 12 rokov.

Juraj Hossu na súde v záverečnej reči oľutoval, čo sa stalo a rodine svojej obete sa ospravedlňoval. Henryho sestra ale tvrdí, že doteraz ich nekontaktoval.

To, že Hossu svoj skutok oľutoval a pred sudcom sa priznal, bola jedna z poľahčujúcich okolností, prečo súd siahol po mimoriadnom znížení trestu. Do úvahy bral aj to, že podľa znaleckého posudku nebol v čase útoku páchateľ celkom pri zmysloch.

Faktom je, že trest dokonca pod spodnú hranicu trestnej sadzby, ktorá bola sedem rokov, navrhovala sama prokurátorka. Po pojednávaní sa vyjadrila, že proti rozsudku sa zrejme neodvolá.

Odborníčka na trestné právo Lucia Kurilovská si tiež myslí, že trest nebol primeraný, zároveň ale dodáva, že rozhodnutie súdu bolo zákonné, keďže zobral do úvahy všetky poľahčujúce okolnosti a zníženú príčetnosť. Na druhej strane je ale podľa nej zrejmé, že si ju spôsobil sám tým, že pred útokom si dal lieky a pil veľa alkoholu.

Odborníčka poukazuje aj na nepomer výšky trestov pri zabití a napríklad pri drogovej trestnej činnosti, sú totiž prípady, že za balíček drogy padli tvrdšie rozsudky.

„Máme prípad, keď dostal za drogy šesť rokov, tie debaty majú opodstatnenie a mali by sme sa nad niektorými trestnými sadzbami zamyslieť,” uzatvára Kurilovská.

VIDEO NÁJDETE TU !http://www.tvnoviny.sk/domace/1965828_rozsudok-v-pripade-smrti-filipinca-rozputal-velke-vasne-je-trest-primerany?fbclid=IwAR1U3D9E1CNb0cyvTK6p3SxVBt2ZMxDlUnS8Jautd-oagk_VzIw35xxUX6I

Zdroj: http://tvnoviny.sk/

Foto zdroj: Google.sk