Českom pred dvoma rokmi otriasol hrozný prípad. Teraz prichádzajú dokumentaristky s filmom, kde jasne vidieť, čo robili lekári, keď chlapec krvácal.

Ukážka z filmu Infiltrace.

Ukážka z filmu Infiltrace.Foto: Reprofoto ČT

Dva roky majú peklo zo života. Tak sa dá opísať to, čo zažíva rodina desaťročného Adama Vyčítala z Česka. Po operácii krčných mandlí ostal v bdelej kóme. Dýcha kanylou, kŕmia ho sondou do brucha, nikto nevie, čo vidí, čo počuje, čo vníma. Vedia len, že cíti bolesť.

Nemocnica s rodinou komunikuje len cez právnikov. Česká televízia prišla s dokumentom, v ktorom odvysielali aj záznam z bezpečnostnej kamery nemocnice, na ktorej je jasne vidieť, ako po chlapcovi na dlážke ostáva kaluž krvi a ako sa lekárka pri Adamovi ani nezastavila.

Pomoc prišla po trinástich minútach krvácania

V roku 2017 prišiel Adam do Nemocnice Pardubického kraja na operáciu nosných mandlí. Nakoniec lekári rozhodli, že mu zoperujú aj krčné mandle. Štvrtý deň po operácii začal Adam silno krvácať z nosa. To, čo sa dialo potom, je zaznamenané na kamere a samotný minister zdravotníctva Adam Vojtěch (ANO) priznal, že z toho behá mráz po chrbte.

Adamova mama bola pri ňom celý čas a po jeho náhlom krvácaní začala hľadať pomoc. Na videu vidieť, ako sa mu snaží zastaviť krvácanie, ale neúspešne. Okolo prejde detská lekárka, ktorá sa ani nezastavila.

Po chvíli skolabuje Adamova mama a Adam beží po pomoc. Zdravotná sestra sa na celú situáciu zhrozene díva. Po chvíli sa mama preberie, no po Adamovi už ostáva na dlážke veľká kaluž krvi.

Podľa záznamu dostal chlapec zdravotnú pomoc až v trinástej minúte od začiatku krvácia. Neskôr k nemu prišla aj zdravotná záchranná služba. Avšak prišli v momente, keď už bolo treba chlapca resuscitovať. Adam je dodnes vo vigílnej, tzv. bdelej kóme. Zrejme je pri vedomí, ale nedokáže nič robiť. Potrebuje neustálu opateru a rehabilitácie.

Nemocnica: Nesúhlasíme s bulvarizáciou

České dokumentaristiky Ivana Lokajová a Šárka Maixnerová natočili cyklus filmov s názvom Infiltrace. Jeden z dielov, Obchod so svedomím, sa venuje prípadom fatálnych zlyhaní zdravotníkov v českých nemocniciach.

Film, ktorý odvysielala Česká televízia síce na webe nie je na Slovensku dostupný, no dlhší záznam z bezpečnostnej kamery si môžete pozrieť na portáli DVTV. Kratšie video z nemocnice bolo zverejnené už v októbri po medializácii prípadu.

zdroj: blesk.cz

V dokumente, ktorý sa venuje českému zdravotníctvu vystupuje aj žena, ktorej lekár nezistil mimomaternicové tehotenstvo a o dieťa prišla a tiež žena, ktorej mama zomrela v nemocnici z dodnes neznámych príčin.

“Tieto prípady spája bezmocnosť. V prípade Adama sú to dva roky života v pekle. Nie je len ležiaci pacient, on sa každých desať minút dusí. Mama mu každú chvíľu zachraňuje život. Títo ľudia zostali bezmocní,” povedala Maixnerová v rozhovore pre DVTV.

Nemocnica pre iRozhlas.cz povedala, že s bulvarizáciou prípadu nesúhlasí. Rodina nemocnici vyčíta napríklad aj to, že sa im doteraz neospravedlnili a nekomunikovali. Vedenie nemocnice to odmieta.

Prípad je momentálne v trestnoprávnom aj občianskoprávnom spore. Rodina sa aj kvôli súdom dostala do finančnej tiesne. Pomohla im verejná zbierka.

Filmárka Maixnerová poukazuje aj na to, že po medializácii podobných prípadov sa debata točí okolo zlyhania systému. V prípade Adamka podľa Maixnerovej nezlyhal systém, ale konkrétni lekári a zdravotníci.

Podobná debata sa rozprúdila prednedávnom aj na Slovensku, keď médiami obleteli prípady operovaného nesprávneho kolena a podania transfúzie so zlou krvnou skupinou.

VIDEO NÁJDETE TU-http://www.tvnoviny.sk/zahranicne/1967269_sokujuce-video-z-nemocnice-adamka-nechali-krvacat-na-chodbe-dva-roky-je-v-bdelej-kome?fbclid=IwAR1JX222TkGyxucO6bt0DFWEl9sjElgRiMRAmtyrpYrY4sk9hf8Tm3E8bGM

Zdroj:http://tvnoviny.sk/

Čítajte ďalej

Video:Ľudia sa pozerali nato ako sa topí mladý Róm,nikto mu nechcel pomôcť