Osud si s len dvánasťročným Nikolasom a jeho súrodencami zahral poriadne krutú hru. Len pred pár mesiacmi prišli o svojho otca Karola, a dnes už Nikolas odpočíva spolu s otcom v spoločnom hrobe.

Týranie a bitky mali byť u mnohopočetnej rodiny na dennom poriadku. Prípadom smrti malého Nikolasa sa zaoberá polícia. Vyšetruje ho ako prečin usmrtenia.

Matka sa podľa miestnych netajila, že o deti nemá záujem. Pokojnú ulicu ale aj tak rozrušila správa o tragickej smrti iba dvanásťročného Nikolasa. Potom, čo ho mala podľa susedov matka a dokonca aj jeho súrodenci surovo dobiť, mal stráviť noc vo vraku auta pred domom. „Moc ho bili. Nielen vtedy. Stále. Žili ako psy. Palicou, latami ho dobili. Kopali ho, ale aj jeho súrodencov.”

Vychudnutý na kosť bol, aj v ústave bol, ale keď sa odtiaľ vrátil prednedávnom bolo to ešte horšie. Veľakrát spávali radšej v aute,“ tvrdia rozhorčení susedia. „Oni boli takí kočovníci. Bývali aj v Kalnej nad Hronom aj v Kozárovciach. Boli s nimi problémy, starostka nemala dovoliť aby tu zostali už keď prišli prvýkrát, ešte
dávno pred voľbami,. Aj u nich horelo,“ povedala ďalšía nahnevaná suseda s malým dieťaťom na rukách.

Aj podľa nej boli bitky u nich na dennom poriadku. „To bola matka? Taká nemala mať ani deti a koľko ich mala! Nedávala im ani jesť, decká hladné boli, vychudnuté. No tĺkla ich stále. Veľakrát sme im
dávali najesť, oni sa ale aj medzi sebou bili. Keď prišiel jeden so suchým rožkom, ostatní ho stĺkli,“ tvrdí suseda. Po smrti Nikolasa mali podľa miestnych odísť práve do Kozároviec, do časti prezývanej „Domky“. Tu, v Kozárovciach v stredu predpoludním Nikolasa aj pochovali.

Úrady sa začali neskoro zaujímať

Starostka obce Šarovce Katarína Tabačeková potvrdzuje, že s rodinou boli iba problémy. „Mám za sebou jeden škaredý a dlhý príbeh. Odkedy sa deti vrátili z ústavu som len hromžila, lebo problémy tam boli na dennom poriadku. Snažila som sa im pomôcť ako sa len dalo. Bola som v spojení aj s kuratelou a políciou. Je škoda, že sa o to všetci zaujímajú až keď zomrelo dieťa. Neboli ani naši občania, nemali tu trvalý pobyt. Počkám si ako dopadne vyšetrovanie. Budem to sledovať aj naďalej, nenechám to len tak. Ide predsa o deti,“povedala K. Tabačeková

Podľa Jany Lukáčovej z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny úrad spolupracoval s rodinou už od roku 2002, zistenia úradu sú však v rozpore s výpoveďami susedov, aj vedenia obce. „Počas návštev vykonávaných pracovníkmi odborných tímov, terénnymi sociálnymi pracovníkmi alebo
pracovníkmi oddelenia nebolo zistené násilné správanie sa v rodine smerov od rodičov k deťom alebo medzi deťmi, zo širšej rodiny, zo susedstva, z komunitného centra obce ako ani od iných inštitúcií nám nebolo avizované podozrenie z týrania detí v rodine,“ informovala J. Lukáčová a dodala, že posledná návšteva bola v rodine vykonaná len pred niekoľkými týždňami, v októbri.

Prípad vyšetruje aj polícia. „Vyšetrovateľ Odboru kriminálnej polície v Leviciach okolnosti prípadu vyšetruje ako prečin usmrtenia,“ povedala nitrianska krajská policajná hovorkyňa Renáta Čuháková.

 

Redakcia spravodajstvá PRESS.TV-Zdroj:Plus jeden deň