Z každej minutej tisícky v slovenskej domácnosti putuje až 25 eur dole hrdlom.

Ilustračná snímka.

Ilustračná snímka.

Možno ste si aj vy po Silvestri povedali: už nepijem. Ruku na srdce, koľkým z nás to vydrží celý rok? Brusel zverejnil zoznam najväčších pijanov v Európe. Patríme k národom, ktoré na alkohol míňajú najväčšiu časť rodinného rozpočtu.

Aj keď nebude za čo, my piť budeme. V Európe najviac na alkohol míňajú tie národy, ktoré majú do vrecka najhlbšie.

A medzi nimi sú aj Slováci. Vedie síce trojica postsovietskych štátov Estónsko, Lotyšsko a Litva. Nasleduje ju však pelotón, v ktorom sme spolu s Čechmi, Poliakmi a Maďarmi aj my. Z každej minutej tisícky v slovenskej domácnosti putuje až 25 eur dole hrdlom.

Tradícia piť v spoločnosti je u nás veľmi silná. Problém s míňaním rodinných rozpočtov prichádza, keď sa spoločenský konzument stane pijanom a neskôr závislým od alkoholu.

Popredné postavenie Slovákov či iných Východoeurópanov naznačuje, že ľudí, ktorí stratili zábrany prepiť vyššiu relatívnu časť svojich zárobkov, je u nás viac než na západe.

To že Slováci radi pijú, dobre vedia aj naši politici. Napríklad minister financií nám každý rok naordinuje o trochu viac alkoholu. Vidieť to v rozpočte na očakávanom vyššom výbere spotrebnej dane. Aby to v rozpočte vyšlo aj tento rok, mal by priemerný Slovák vypiť ekvivalent 11 litrov 50-percentnej pálenky a 86 pív k tomu.

Zdroj:http://www.tvnoviny.sk/