V Tatrách dnes došlo k obrovskej tragédii. Podľa najnovších informácií sú na mieste 3 mŕtvi a 22 zranených. V skupinke turistov sa mali nachádzať aj deti.

Niekoľko mŕtvych a zranených hlásili vo štvrtok z poľskej strany Západných Tatier po tom, ako tento región náhle zasiahla búrka s bleskami. Tlačová agentúra AP to uviedla s odvolaním sa na oznámenie horských záchranárov.

V Západných Tatrách na Slovensku po zásahu bleskom zomrel turista, zrejme išlo o Čecha. Informovala o tom dnes HZS.

Podľa údajov Tatranskej dobrovoľníckej záchrannej služby (TOPR) prebiehal zásah v západotatranskom masíve Giewont, kde blesk udrel do skupiny turistov. V tejto skupine sa nachádzali aj deti.

Podľa spravodajského portálu TV Markíza tvnoviny.sk udrel blesk do troch turistov. Jeden z nich zraneniam podľahol na mieste, druhý  je zranený vážne a tretí utrpel ľahšie zranenia. Podľa poľského portálu Polsat News sa medzi obeťami nachádza aj 13-ročný chlapec. 

Portál wyborcza.pl informuje, že na mieste sú traja mŕtvi a 22 zranených.

Blesk zasiahol aj 4 Slovákov

 „Máme hlásených asi tucet ľudí zasiahnutých bleskom. Na rôznych miestach došlo k úmrtiam, presnejšie informácie zatiaľ nemáme. Pre záchranárov je to veľmi náročná situácia,” povedal pre poľský portálPolsat News Jan Krzysztof, šéf horskej služby. Podľa uvedeného portálu mal blesk udrieť aj do štyroch Slovákov. Dvaja sa majú nachádzať v kritickom stave, zdravotný stav ďalších dvoch však nie je známy.

„Na miesto letel najskôr popradský vrtuľník, neskôr žiadali aj druhý. Momentálne neviem povedať nič bližšie, posádky sú stále v teréne a robia špeciálnu záchrannú činnosť,“povedala hovorkyňa leteckých záchranárov Zuzana Hopjaková pre TASR.

Zásahy bleskom hlásia aj na hrebeni Západných Tatier

Dnes v poobedňajších hodinách boli horská záchranná služba požiadaná o pomoc českou turistkou, ktorá sa nachádzala aj so svojim kolegom na vrchole Baníkova. Obaja boli zasiahnutí bleskom, turistka utrpela poranenie dolnej končatiny, jej kolega bol tlakovou vlnou zhodený do Baníkovského kotla, informuje facebooková stránka HZS.

Záchranári okamžite požiadali o súčinnosť posádku VZZS, ktorá smerovala do Žiarskej doliny, v ktorej panovali nepriaznivé poveternostné podmienky na letecký zásah. Po vylepšení poveternostných podmienok letela posádka VZZS so záchranárom HZS k postihnutým turistom. Pri pacientke bol pomocou navijaka vysadený záchranár HZS, ktorý jej poskytol neodkladnú zdravotnú starostlivosť a pripravil ju na letecký transport.

Pri pacientovi, ktorý sa nachádzal v Baníkovskom kotli bol vysadený lekár VZZS, ktorý žiaľ turistovi už nedokázal pomôcť, pretože pri páde niekoľko sto metrov utrpel poranenia nezlučiteľné so životom. Pacientka bola následne letecky transportovaná do doliny, odkiaľ pokračovala terénnym sanitným vozidlom do nemocnice.

Počas tejto záchrannej akcie požiadali o pomoc aj slovenskí turisti, ktorí sa taktiež nachádzali na hrebeni Západných Tatier v oblasti Pachole. Tu blesk zranil slovenského turistu, ktorý bol krátkodobo v bezvedomí a bol paralyzovaný. Záchranári HZS požiadali o súčinnosť posádku VZZS zo Žiliny, ktorá spoločne so záchranárom HZS smerovala na hrebeň. Pacientovi na mieste poskytli neodkladnú zdravotnú starostlivosť a následne ho letecky transportovali do nemocnice.

Zdroj:https://www1.pluska.sk