Botoša pustili z väznice v novembri 2017, kde strávil 31 rokov a bol tak druhým najdlhšie väzneným mužom na Slovensku.

ŠÍD / V utorok večer v obci Šíd (okres Lučenec) zrazil vlak 54-ročného Bartolomeja Botoša, aktéra leopoldovského masakru. Informáciu televízii JOJ potvrdil strarosta obce.

Botoš podľa informácií TV JOJ išiel popri koľajniciach. Nákladný vlak ho zachytil zozadu. Rušňovodič počul náraz, zastavil. Podľa informácií z prostredia vyšetrovania zomrel priamo na mieste, 54-ročný Botoš mal mať pri sebe aj fľašu s alkoholom. 

Botoša pustili z leopoldovskej väznice v novembri 2017. Vo väznici strávil 31 rokov a bol tak druhým najdhšie väzneným mužom na Slovensku. D o histórie slovenskej kriminalistiky sa krvavým písmom zapísal ako jeden z účastníkov takzvanej leopoldovskej masakry, počas ktorej siedmi väzni na úteku zavraždili piatich väzenských dozorcov. 

“Som rád, že to mám za sebou. Sadnem si a budem to využívať, užívať si to, tú pohodu s rodinou,” zneli Botošove prvé slová po prepustení. S rodinou sa vrúcne privítal a odišiel do obce v okrese Lučenec. 

Leopoldovský masaker

Sedem väzňov sa odhodlalo na krvavý útek, ku ktorému došlo 23. novembra 1991. Akciu plánovali necelé dva mesiace. Skupinu viedol Tibor Polgári, ktorý ako prvý zaútočil spolu s Milošom Urigom na dozorcu svojho oddielu. Dozorca František Sloboda dostal sedem rán nožom do hrudníka. Jeho uniformu si potom obliekol Polgári.

V kancelárii potom štyroch dozorcov brutálne zbili, spútali a vyzliekli. V uniformách sa potom väzni ozbrojení samopaľmi dostali až k bráne. Štyroch strážcov chladnokrvne zabili, dvoch ťažko zranili. Následne prekročili bránu leopoldovskej väznice. Ich sloboda netrvala dlho. Všetkým siedmim trestancom súd odklepol vysoké tresty. Polgári, Uriga a Havran dostali doživotie. Posledný z nich sa krátko po rozsudku v cele obesil. Video nájdete TU-https://www.noviny.sk/krimi/497220-aktera-leopoldovskeho-masakru-bartolomeja-botosa-zrazil-vlak?fbclid=IwAR0Xy8T8U0c_lThIFvV_cH8K2kxOdGpNBCaNfMOtCKyGxa6H5xj_MDKquFE

Zdroj: noviny.sk